Zviždačica i bivša zaposlenica Facebooka Frances Haugen izrazila je zabrinutost i prestravljena je najavama Facebooka o razvoju metaverzuma, zajedničkog virtualnog prostora.
"Lično sam prestravljena idejom dodavanja još mikrofona i senzora Facebooka u naše domove, u naše urede, da se ti sistemi ugrade u naš život, da nas špijuniraju, kad nemamo pojma kako se oni koriste tim podacima", rekla je Haugen u intervjuu za dpa. Facebook je više puta pokazao da mu se ne može vjerovati, rekla je Haugen."Bila sam zaista šokirana najavom (naziva) meta", rekla je Haugen i kritizirala Facebook da resurse usmjerava u pogrešna područja. "Mogli smo zaštititi ljude u Etiopiji jer se odvija etničko nasilje zbog društvenih medija", rekla je Haugen.
Facebook je optužen za raspirivanje nasilja u etiopskoj regiji Tigray tako što je dopusio širenje lažnih informacija. "Činjenica da si Facebook može priuštiti 10.000 inženjera za recenziju igara, a ne za sigurnosne sisteme, mislim da pokazuje izuzetan izostanak vodstva", rekla je, misleći na nedavno najavljeno zapošljavanje u svrhu razvoja metaverzuma.
Facebook je reagirao na komentare zviždačice i naveo da će u 2021. potrošiti više od pet milijardi dolara na sigurnosna pitanja na čemu radi 40.000 ljudi. "Nije istina da tvrtka može samo razvijati novu tehnologiju ili ulagati u sigurnost ljudi. Očito je da mi možemo činiti obje stvari istovremeno, a to i činimo", rekao je glasnogovornik Facebooka za dpa.
Osnivač i šef Facebooka Mark Zuckerberg nedavno je najavio da će tvrtka promijeniti ime u Meta kako bi se naglasio njezin fokus na razvoj metaverzuma kao budućnosti digitalne komunikacije. Bivša zaposlenica Facebooka Haugen preuzela je veliku kolekciju internih dokumenata i predala ih američkom Kongresu, vlastima i odabranim medijima. Haugen tvrdi da ti podaci dokazuju da kompanija stavlja profit ispred dobrobiti svojih korisnika.