Atlas

Znate li šta je razlika između polarnog dana i bijelih noći?

bijele noći

Na satu vidite da je ponoć, a izgleda kao da je podne. Za stanovnike sjevernih regija Rusije to nije ništa neobično, jer ovdje preko ljeta sunce gotovo da i ne zalazi. Kako da shvatite jesu li to što vidite bijele noći ili je u pitanju polarni dan?

Najvažnija razlika između ovih prirodnih pojava je u tome što sunce tokom polarnog dana uopće ne zalazi. To se događa na geografskim širinama iznad polarnog kruga (66°33′) i što smo bliže sjevernom polu polarni dan duže traje.

U Noriljsku (69°20′) sunce ne zalazi 68 dana, od 19. maja do 25. jula. U Murmansku (68°58') ne zalazi 62 dana, od 22. maja do 22. jula. U Diksonu (73°30′), jednom od najsjevernijih naselja na svijetu, ne zalazi od 5. maja do 10. augusta. U Salehardu, koji se nalazi na samom polarnom krugu, od 7. juna do 7. jula.

Tokom bijelih noći, međutim, sunce ipak malo zađe za horizont i između zalaska i izlaska nastupa suton. Bijele noći su fenomen koji je karakterističan za područja iznad 60°34′ geografske širine. U Jakutsku (62,0°) traju od sredine maja do juna, u Arhangelsku (64,5°) od 17. maja do 26. jula. Bijele noći nastupaju čak i u Sankt-Peterburgu (od 11. juna do 2. jula), iako se on nalazi nešto južnije od spomenute geografske širine.

Najvažnije je istaknuti da period bijelih noći nastupa i na Arktiku, prije i poslije polarnog dana. U Noriljsku i Murmansku on traje nepunih mjesec dana prije i isto toliko poslije. U Diksonu bijele noći traju od 18. marta do 27. septembra, ne računajući polarni dan tokom ljetnih mjeseci.

Slične vijesti