oboljenje pluća

Znate li šta je KOPB? Bolest je hronična i povezana je sa pušenjem

Posljedice izloženosti zagađenom zraku i duhanskom dimu nekad se kroz bolest nazvana KOPB ili hronična opstruktivna bolest pluća ili manifestiraju tek kod starijih ljudi, no stručnjaci upozoravaju kako je prevencija najučinkovitija kad započne već u vrtiću.

Hronična opstruktivna plućna bolest većinom se dijagnosticira u već uznapredovaloj fazi.

Hronični kašalj, iskašljavanje i zaduha najčešći su simptomi KOPB-a, pri čemu je zapuhanost u naporu najraniji simptom bolesti. Oboljeli su uglavnom osobe starije životne dobi, pušači i bivši pušači koji obično osim KOPB-a imaju i neke druge kronične bolesti te simptome KOPB-a shvaćaju kao nešto normalno za njihovu životnu dob i stanje. Međutim, pravovremena dijagnoza i rane terapijske intervencije te prevencija rizičnih čimbenika, značajno mogu popraviti kvalitetu života bolesnika s KOPB-om, kao i ukupno preživljenje.

Problem respiratornih infekcija u dječjoj dobi jedan je od ključnih faktora koji stvaraju podlogu za razvoj KOPB-a u kasnijem životnom periodu. KOPB se često smatra bolešću pušača, no rizični faktori za razvoj ove bolesti su i respiratorne infekcije u dječjoj dobi, izloženost duhanskom dimu i zagađenom zraku, ali i astma. Prevencija, na koju kao roditelji možemo utjecati, stoga ima važnu ulogu u smanjenju učestalosti KOPB-a.

Onečišćenje zraka, prije svega lebdećim česticama, dokazano pridonosi razvoju KOPB-a, a uz globalno zatopljenje, značajno povećava i rizik od akutnih pogoršanja ove kronične bolesti. U trećini slučajeva KOPB-a riječ je o nepušačima izloženima zagađenom zraku koji ujedno i povećava rizik od akutnih pogoršanja ove kronične bolesti. Jugoistočna

Pušenje je još uvijek jedan od najznačajnijih rizičnih faktora za razvoj KOPB.

Clicky