Politika

Zlatko Lagumdžija sastao sa predsjednikom Poljske Andrzejom Dudom

Trodnevnu posjetu Poljskoj Nizami Ganjavi međunarodnog centra (NGIC) dr Zlatko Lagumdžija, član Upravnog odbor NGIC, je okončao sastankom sa Predsjednikom Poljske Andrzej Dudom.

U delegaciji su bili čelnici globalnih nevladinih organizacija i bivši šefovi država i vlada iz SAD, Azerbejdžana, Bugarske, Gruzije, Češke, Hrvatske, Izraela, Mauricijusa, Poljske, Ukrajine i SAD među kojima su bili članovi Upravnog odbora i generalni sekretar NGIC: Kerry Kennedy, Jean Baderschneider, Kateryna Yushchenko, Eka Tkeshelashvili , Peter Stoyanov i Rovshan Muradov, te članovi NGIC Tzipi Livni, Susan Elliot, Kolinda Grabar Kitarović, Ameenah Gurib-Fakim, Aleksander Kwaśniewski i Jan Fischer.

Predsjednik Duda, koji se upravo vratio iz posjete Kijevu, gdje se susreo sa Predsjednikom Zelenskim, je upoznao sagovornike sa evidentnim obimom zločina i destrukcije koji se čini u Ukraijni te o narednim planovima zapadne alijanse koja je spremna da zaustavi i kazni Rusku agresiju i ponašanje neprihvatljivo u međunarodnim odnosima 21. vijeka.

Na konfreneciji o “Humanitarnoj podršci Ukraijni i izbjegličkoj krizi”, koju je moderirao, u razgovorima i susretima sa čelnicima Poljskih vlasti, američkim i ukrajinskim ambasadorima u Poljskoj, predstavnicima međunarodnih nevladinih organizacija i tokom posjeta izbjegličkim centrima, dr Lagumdžija je posebno istakao važnost bosanskohercegovačkih iskustava. Ona sadrže lekcije koje svijet mora savladati kako bi se okončala ukrajinska kriza i spriječilo njeno “preljevanje” na druge dijelove među kojima je Bosna i Hercegovina, Zapadni Balkan i Evropa u cjelini.

Lagumdžija i Duda

Borba koja se danas vodi u Ukrajini se ne tiče samo te zemlje kao što se i destabilizacija, podjela i usporavanje euroatlantskih integracija Bosne i Hercegovine ne tiče samo građana naše zemlje već se radi o globalnim sigurnosnim prijetnjama svijetu liberalne demokracije i društva zajedničkih vrijednosti.

U tom svjetlu dr Lagumdžija je naglasio neophodnost zajedničkog progresivnog djelovanja međunarodne zajednice na Zapadnom Balkanu uz podršku onim lokalnim akterima koji dijele iste vrijednosti. To zahtjeva energično zaustavljanje korumpiranih lidera koji koriste nacionalizam na isti način na koji je to radio Milošević prije tri decenije dok se danas, pred našim očima, po istoj matrici širi ukrajinska kriza.

U sklopu jednomjesečnih NGIC aktivnosti posvećenih agresiji na Ukrajinu, nakon misija u Rumuniji, Moldaviji i Poljskoj, dr Lagumdžija će i u narednom periodu učestvovati u većem broju sličnih međunarodnih događaja i skupova koji imaju refleksije na Bosnu i Hercegovinui kao bitnom elementu ukupne evoatlantske sigurnosti te okretanju samoodrživom razvoju i borbi za ljudska prava.

Clicky