Sajam u Frankfurtu

Žižek progovorio, sala se ispraznila: Zabranjeno je analizirati složenu prošlost u Palestini. Koji je idiot to izabrao za lajtmotiv?

Kako je rekao, bez knjiga nema rješenja za Gazu, a Izrael je, kako je citirao jevrejskog historičara i pisca Yuvala Noaha Hararija, na putu da postane diktatura

U Frankfurtu je svečano otvoren 75. Frankfurtski sajam knjiga, na kojem je ove godine počasni gost Slovenija. Sajam je otvorila predsjednica Slovenije Nataša Pirc Musar, koja je u svom uvodnom govoru istakla koliko je knjiga značajna za njenu zemlju i sunarodnjake.

‘Jezik nas kao zajednicu definira više od granica nekog teritorija zbog čega je književnost najautentičniji izraz slovenskog karaktera, historije i duše‘, kazala je u uvodu je Pirc Musar, piše Radiotelevizija Slovenije.

Predsjednica Pirc Musar dotaknula se i sukoba koji trenutno bjesne svijetom.

‘Tužna sam zbog velikog broja sukoba u svijetu. Njih najmanje 55. Neki od njih traju decenijama. Jedan od njih, u Gazi, živi s nama ovdje u Frankfurtu. Masakr koji je izvršila teroristička organizacija Hamas… Zgrožena sam time i ne propuštam priliku da ga osudim‘, naglasila je.

‘Međutim, želim biti jasna oko nečega drugog. Ovo što vidimo u Gazi također je napad na ljudsko dostojanstvo. Zabrinjava me scenarij koji se predviđa i koji se dijelom već ostvaruje. Broj žrtava, koji su danak besmislenom nasilju, raste. Čak su i djeca među njima. To je nedopustivo‘, kazala je predsjednica Slovenije.

‘Pozivam na prestanak nasilja i poštivanje međunarodnog humanitarnog prava i ljudskih prava. Sada i ovom prilikom, kada smo prisutni na festivalu pisane riječi, posebno želim istaknuti sljedeće. Često čujemo kako važno je čitanje knjiga. Koliko je važno obrazovanje, znanje, koje nudi raznolikost književnosti. I koliko je važna izreka da je pero jače od mača. Prisutnost i moć knjige - sam Frankfurtski sajam dokaz je da smo civilizacija.‘

Umjesto njemačkog kancelara Olafa Scholza, koji je trenutačno u Izraelu, na otvorenju sajma je govorila njemačka ministrica kulture Claudia Roth. Sloveniju je opisala kao ‘košnicu govora, jezika i kulture koja predstavlja svu evropsku raznolikost na vrlo malom prostoru‘. Skrenula je pažnju na književnu produkciju u Sloveniji, gdje se u zemlji s dva miliona stanovnika, godišnje objavi 3.500 knjiga, od čega 300 poezije, zbog čega je Slovenija poznata i kao zemlja s najvećim brojem pjesnika u odnosu na broj stanovnika.

Žižekova kontra

Međutim, govore Nataše Pirc Musar i Claudie Roth zasjenio je nastup slovenskog filozofa Slavoja Žižeka, koji je na otvorenju sajma bio jedan od književnika govornika. I on je komentirao najnovija događanja na Bliskom istoku.

Kako je rekao, bez knjiga nema rješenja za Gazu, a Izrael je, kako je citirao jevrejskog historičara i pisca Yuvala Noaha Hararija, na putu da postane diktatura.

‘Bezuvjetno i bez ikakvih ‘ako‘ ili ‘ali‘, osuđujem napad Hamasa na Izraelce u blizini granice s Gazom. Priznajem pravo Izraela da se brani i eliminira prijetnju. Međutim, primijetio sam nešto čudno. U trenutku kad se spomene da je potrebno analizirati složenu pozadinu situacije, u pravilu se optužuje za opravdavanje ili podupiranje Hamasovog terorizma. Shvatamo li koliko je čudna ova zabrana analize, percepcije složenosti situacije? Kojem društvu pripada takva zabrana? A sada slijedi moja prva provokacija: u društvu koje je strukturirano kao košnica? Koji je idiot to izabrao za lajtmotiv? Pčele su najtotalitarnije društvo koje možete zamisliti!‘

Žižek je dalje istaknuo kako se Palestince općenito shvaća kao ‘problem‘.

‘Izrael im ne daje nikakvu nadu, ne nudi im viziju zemlje u kojoj bi mogli igrati pozitivnu ulogu. Trebalo bi sagledati njihovu situaciju, uporediti nešto što se čini neuporedivim‘, rekao je, što je izazvalo komentare iz publike da relativizira to pitanje. No on je odgovorio da to nipošto ne radi.

‘Sad vidite šta u praksi znači inkluzija i poštivanje različitosti‘, sarkastično je dobacio pojedincima koji su ga prekidali.

Žižek je također osudio i otkazivanje dodjele nagrade palestinskoj spisateljici Adaniji Shibli, prenosi Jutarnji.

‘Samo kroz čitanje knjiga možemo osvijestiti situaciju‘, uvjeren je filozof. Dodao je i da je terorizam protiv Izraela protivan svim vrijednostima sajma u Frankfurtu, a otkazivanje dodjele nagrade palestinskoj autorici Adaniji Shibli također je protivna vrijednostima sajma, jer smatra da isključivanje nečijeg mišljenja nije rješenje.

Žižeku se prvo ispred bine, a kasnije i direktno na bini, suprotstavio povjerenik za antisemitizam Uwe Becker, koji je, prema pisanju njemačkog Zeita, nekoliko puta izlazio iz dvorane. Becker je optužio Žižeka da relativizira zločine Hamasa, ali je filozof odbacio njegove optužbe.

Otišao i gradonačelnik

Kako je na svom X profilu napisao glavni urednik i publicist izdavačke kuće Cankarjevo Aljoša Harlamov, tokom Žižekova obraćanja dvoranu je u znak protesta, između ostalih, napustio i gradonačelnik Frankfurta Mike Josef.

‘Mnogi drugi također su napustili dvoranu i ranije pokušali prekinuti govor. No Žižek je samo ukazao na prazne riječi o dijalogu koje smo čuli u prethodnim govorima‘, napisao je Harlamov.

Podsjetimo, sajam je izazvao burnu raspravu i prije svojeg otvorenja. Glavni organizatori događaja otkazali su ceremoniju dodjele nagrade palestinskoj autorici Adaniji Shibli zbog eskalacije sukoba na Bliskom istoku. Odluku su obrazložili time da ukidaju nagradu ‘zbog rata koji je započeo Hamas i u kojem stradavaju milioni ljudi u Izraelu i Palestini‘.

Dodali su da će autorica svakako dobiti svoju nagradu, samo kad se pronađe prikladniji format.

Clicky