Eksploatacija lignita u rudniku u Bistrici uveliko traje, uprkos protivljenju mještana. Na njihove apele nadležni su ostali nijemi, pa su podnijeli zajedničku krivičnu prijavu protiv koncesionara "Drvo-exporta" iz Teslića. Osim ugrožavanja životne sredine, rudnik je uzrokovao i klizišta.
Rudnik lignita u Bistrici počeo je da ugrožava privatne parcele.
Ogromno klizište udaljeno je 200 metara od kuća i 20 metara od vrela. Mještani kažu da se svaki dan pojavljuju pukotine koje se opasno približavaju kućama.
Prvi na udaru našao se sagovornik BHRT koji je zbog klizišta na njegovoj njivi tužio koncesionara "Drvo-export". Kaže da mu je vlasnik nudio veliku sumu novca da mu proda dio parcele. Odbio ga je, jer neće da ugrozi komšiju, put i selo.
"U blizini je i vrelo, najvjerovatnije će i ono za 15 dana biti u provaliji, ne znamo kome se više žaliti. Razne inspekcije su bile, koja god dođe, kaže, nije naša nadležnost.“, kaže mještanin Bistrice Vaskrsija Zrnić.
Mještani su ogorčeni jer se odgovornost prebacuje s jednih na druge i samo ih vrte u krug.
"Vidimo tu iza deponiju uglja koja je tu dva mjeseca, ne znamo zbog čega, ali znamo koliko je ugalj opasan, samozapaljiv. Imamo u najavi dvije, tri ekološke katastofe.“, govori mještanin Danijel Lazić.
Zbog zagađivanja životne sredine, hrane i vode nekoliko mještana je podnijelo krvičnu prijavu protiv "Drvo-exporta". Tvrde da ugalj dovozi i sa lokaliteta Bukova Kosa i melje u Bistrici, iako nemaju dozvolu za eksploataciju.
"Tražili smo dodatne informacije iz Tužilaštva, nisu nam odgovorili. Očigledno da se od maja samo kupuje vrijeme da se sve to samo devastira, izvuče, naplati.“, govori Zoran Ninić koji je podnio krivičnu prijavu.
U "Drvo-exportu" negiraju navode mještana iz krivične prijave.
"Nemam komentar na to. To su glasine. Imali smo kontrole, što se tiče nas, mi radimo u skladu sa zakonom i to je to.", kaže Mladen Markočević, direktor "Drvo-eksporta" Teslić.
U Inspektoratu Republike Srpske kažu da geološki inspektor nije utvrdio nepravilnosti u rudniku Bistrica, a da su u Bukovoj Kosi u toku samo geološka istraživanja.
"Geološki inspektori su prošlog mjeseca obišli lokaciju Bukova Kosa gdje nije utvrđeno da se vrši ekploatacija, već radovi na geološkim istraživanjima.", govori Dušanka Nikolić, portparol Inspektorata RS.
Interesantno je da su predložene izmjene Zakona o geološkim istraživanjima, prema kojim više nije potrebna saglasnost lokalne zajednice niti mišljenje nadležnog organa o potrebi sprovođenja procjene uticaja na životnu sredinu, piše BHRT