Nakon sastanka predstavnika parlamentarnih stranaka iz RS koji je održan danas u Banjoj Luci, rečeno je kako je nesporan ustavni osnov za donošenje izbornog zakona ovog entiteta. Predsjednik NSRS Nenad Stevandić ustvrdio je u obraćanju medijima kako je on usaglašen i sa Ustavom BiH i sa Ustavom RS.
Vlasti u RS prije nekoliko dana najavile su donošen je entitetskog izbornog zakona u čijoj bi nadležnosti bili lokalni i entitetski izbori. Prijedlog novog zakona ne odnosi se na izbor članova Predsjedništva BiH i zastupnika u Predstavničkom domu Prlamentarne skupštine BiH koje bi i dalje organizovala i provodila Centralna izborna komsija BiH, dok bi sve ostalo radila republička izborna komisija RS. Bez obzira na upozorenja kako ovakvi postupci predstavljaju podrivanje države BiH, vlasti manjeg bh. entiteta ne odustaju od svoje nakane.
Stevandić je nakon sastanka euforično kazao kako će to biti najbolji izborni zakon u BiH i regionu.
"Uvrštena je i digitalna kontrola glasanja. Onaj koji danas nije došao da razgovara je na položaju Christiana Schmidta i nametanja zakona preko oktroisanog CIK-a", rekao je Stevandić.
Predsjednik Vlade RS i potpredsjednik SNSD-a Radovan Višković tvrdi da postojeći Ustav RS i BiH dozvoljava RS da uredi ovo područje.
"A to je da RS sama bira i predsjednika i potpredsjednike, gradonačelnike, načelnike i sve što nije na nivou zajedničkih institucija. Ovo je radna verzija, mi smo već u odnosu na verziju koju smo razmatrali 4. januara u Palati, današnja je modifikovana. Ugradili smo eventualne izmjene Izbornog zakona BiH - skeneri, videonadzor, kako bi izborni proces u RS bio transparentan", rekao je Višković.
Srđan Todorović iz Socijalističke partija rekao je da nije prihvatljivo nikakvo nametanje izmjena Izbornog zakona BiH, jer bi to dozvolilo da CIK ima manipulistički položaj.
Sastanku u NSRS prisustvovali su ministar pravde RS Miloš Bukejlović i ministar uprave i lokalne samouprave RS Senka Јujić, kao i generalna sekretarka predsjednika RS Јelena Pajić Baštinac.
Sastanku su prisustvovali i potpredsjednik SNSD-a Radovan Višković, predsjednik DNS-a Nenad Nešić, predsjednik SPS-a Goran Selak, potpredsjednik Socijalističke partije Srđan Todorović, generalni sekretar DEMOS-a Boran Bosančić, kao i član Glavnog odbora SNSD-a Radovan Kovačević.