Nakon tri dana raznovrsnih programa, učesnici ovogodišnjeg Olimp Karate Summita odlaze u svoje klubove bogatiji za još jedno iskustvo, nova znanja i nova poznanstva. Sarajevo su proteklih dana pohodile mnogobrojne karate ekipe i klubovi iz Bosne i Hercegovine i regiona, a događaj je posebno obilježen sloganom „jednako vrijedni“, stoga je poslana zajednička poruka da je karate prvenstveno inkluzivan sport i da poteškoće u razvoju ne trebaju biti prepreka za treniranje i takmičenja. Uvođenjem parakarate kategorija u programe, treninge i buduća takmičenja u Bosni i Hercegovini, stvara se podržavajući ambijent za osobe s invaliditetom da ovladaju ovim sportom i vještinama, dok paralelno jačaju svoje motoričke sposobnosti i socijalnu interakciju.
Drugi Olimp Karate Summit je ponosno otvoren okruglim stolom na temu „Parakarate, inkluzivnost i jednakost“ na kojem su prisustvovali predstavnici Karate Saveza Bosne i Hercegovine, predsjednici domaćih karate klubova, te specijalni gosti - parakarate takmičari i njihovi treneri iz Srbije i Sjedinjenih Američkih Država. Gosp. Livius Bunda, predsjednik Sportskog karate udruženja za osobe sa invaliditetom „Evropa“ iz Beograda, je učesnike okruglog stola upoznao sa svojim bogatim, višedecenijskim iskustvom u razvoju i afirmaciji parakaratea na području Balkana, te nizom uspjeha koji su postigli njegovi takmičari na prestižnim svjetskim i evropskim takmičenjima, svakako uz sve benefite koji dolaze bavljenjem ovim sportom. „Osobe s invaliditetom koje se bave karateom razvijaju motoriku i mobilnost. Interesantno je posebno naglasiti da se dešava promjena nivoa njihove samoinicijativnosti i istrajnosti, jer je zaista potreban poseban trud kako bi ispravno izvodili pokrete. Treninzi omogućavaju druženje svih karatista, svi se bore za ista prava i ciljeve, a ovaj sport im još daje mogućnost razvoja različitih društvenih vještina, poput socijalne interakcije“, zaključio je sensei Bunda.
Nina Portolan, parakaratistkinja iz spomenutog Karate kluba „Evropa“ iz Beograda, osvajačica evropskih karate odličja i studentica molekularne biologije te aktivistica za prava osoba s invaliditetom, inspirirala je prisutne svojom životnom pričom. Krenula je trenirati karate iz čiste znatiželje i potrage za aktivnostima koje će joj omogućiti fizički razvoj i napredak. „Počeci su bili teški, osjećala sam se u početku kao Bambi na ledu. Prolazila sam mnogobrojne trenutke frustracija, želje da odustanem od karate treninga, a onda u jednom prijelomnom trenutku dobivam vjeru u sebe te počinju stvari da se odvijaju na bolje. Postajem tako uspješna žena i u sportu i u nauci. Važno je pobijediti 'sebe', a ne invaliditet! Nakon godina nemoći sada mogu sama sebi da napravim i šoljicu kafe“, podijelila je Portolan s prisutnima.
Sabahudin Tričić, kapiten parakarate tima Sjedinjenih Američkih Država, bh. javnosti je između ostalog poznat i kao softverski inžinjer i univerzitetski profesor. Gubitak vida, nakon ratne povrede 1992. godine, njegov je život okrenuo u potpunosti. Učio je mnogobrojne životne stvari ispočetka, što se desilo i s karateom, iako je prije gubitka vida došao čak do smeđeg pojasa. Tričić je istakao benefite karatea u svom slučaju, te naglasio da: „Karate pomaže slijepim osobama u njihovoj mobilnosti, dok treninzi reduciraju stres i negativnost“.
Predsjednik Karate saveza Bosne i Hercegovine i Karate kluba „Champion“ iz Ilidže, Denis Muhović je istakao potrebu za većim angažiranjem, kako Saveza tako i svih klubova u Bosni i Hercegovini na uvođenju parakarate kategorija na budućim takmičenjima. Na taj način bi se kreirao pozivan ambijent i izazvala zainteresiranost potencijalnih polaznika, osoba s poteškoćama u razvoju. Evidentiran je zaostatak u ovoj oblasti u BiH, ali i ogroman prostor za napredak. „Potrebno je oformiti komisiju, uraditi analizu potencijalnih polaznika, educirati trenere za rad, obrazovati kadar. Do nas je! Mi se zapravo trebamo pokrenuti i utjecati na sistem“, zaključuje Muhović.
Ljubomir Todović, trener Karate Kluba „Ljubišnja“ iz Foče, član skupštine Karate saveza Republike Srpske, podijelio je s prisutnima svoje iskustvo s parakaratistima u svom Klubu i s parakarate takmičenja. Podržavajući sva nastojanja Karate saveza BiH i bosanskohercegovačkih karate klubova u uvođenju parakarate programa, iskazao je velik interes i želju za aktivnim učešćem u ovom i sličnim događajima.
Osvrt na parakarate je dao i sensei Almir Cecunjanin, predsjednik Karate kluba Bar i selektor reprezentacije Crne Gore. „Karate savez Crne Gore, kao i moj Klub su odavno preduzeli mjere s kojima želimo pokazati da je karate dostupan osobama s invaliditetom, te da jednostavno shvate da mogu da se uspješno bave karateom. Od 2024. godine u Crnoj Gori parakarate postaje i nezaobilazni takmičarski segment, što do sada nije bio slučaj, svakako uz veliku podršku Saveza“, najavljuje Cecunjanin. Na 2. Olimp Karate Summitu gosp. Cecunjanin je vodio intenzivne kumite programe, s ciljem prijenosa znanja i iskustava za unaprjeđenje vještina takmičara u borbama, a došao je u prisustvu velikog broja reprezentativaca i karatista iz Crne Gore. Događaj ovog tipa vidi kao dobru priliku za razmjenu iskustava i mišljenja, ali da se i saznaju i nauče neke nove stvari.
Sensei Bunda je u programskom dijelu učesnike Samita proveo kroz napredne kata programe i prezentirao rad parakaratista, te nakon ovog značajnog događaja za našu zemlju, Grad, djecu i omladinu dodao: „Važno je da se dešavaju ovakvi događaji kako bi se podigao nivo kvaliteta izvedbe kata. Dolazeći nekoliko godina za redom, vidim da je postignut određeni napredak u katama u Bosni i Hercegovini, pa ako je u tome promil moje zasluge – jako sam srećan“.
Organizator događaja, Goran Đekić, predsjednik Karate kluba „Olimp“ iz Sarajeva i selektor ženske karate reprezentacije BiH, zahvalio se svim partnerima, sponzorima i učesnicima te nije krio zadovoljstvo velikim interesom i posjetom ovogodišnjem Olimp Karate Summitu: „Broj učesnika je ove godine značajno povećan, a oni su posebno zadovoljni što mogu učiti nešto novo i družiti se bez takmičarskog stresa“, dodaje Đekić uz obrazloženje da je manji broj događaja seminarskog tipa, poput ovoga u odnosu na one takmičarske, stoga je dodatno povećan interes. Gosp. Đekić najavljuje nastavak aktivnosti na umrežavanju i afirmiranju karatea i parakaratea u Bosni i Hercegovini, s posebnim naglaskom na psihomotorički razvoj i razvoj socijalnih vještina djece svih uzrasta, te njihovu veću posvećenost nekom cilju, što je odlika sportova koji u svom programu posjeduju sistem pojaseva.
Partnersku podršku 2. Olimp Karate Summitu su dali Kenan Magoda, ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo, Kabinet predsjedavajućeg i zamjenika predsjedavajućeg Skupštine Kantona Sarajevo, te medijski partneri BHRT, FACE TV, Raport i agencija Marketing & Living. Organizaciju su podržali sponzori: Dijagnostički centar za dojku Dr. Una Delić, Dental Office Dr. Mersiha Avdić Saračević, Boa Belts, Lihić montaža, Kaan mobile shop, Euro Biro i Optika Vision Partners & Co.