trajno korištenje

Zavod za javno zdravstvo FBiH poklonio bibliotekarska izdanja NUB-u i Narodnoj knjižnici HNK

Direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine Siniša Skočibušić predao je na trajno korištenje Narodnoj knjižnici Hercegovačko-neretvanskog kantona i Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci Bosne i Hercegovine knjižnična izdanja iz knjižničnog fonda zavodske biblioteke, što predstavlja doprinos Zavoda obogaćivanju njihovog knjižničnog fonda.

"Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine ima čast biti institucija koja prepoznaje važnost intelektualnog rasta i obrazovanja te smo odlučili podržati Narodnu knjižnicu Hercegovačko-neretvanskog kantona i Nacionalnu i univerzitetsku biblioteku Bosne i Hercegovine u njihovim nastojanjima da osiguraju raznolikost i kvalitetu svog knjižničnog fonda. Očekujemo da će ova primopredaja rezultirati još kvalitetnijom i plodnijom saradnjom između naših institucija te da će bibliotekarski fond postati još snažniji i raznolikiji za korist budućih naraštaja", rekao je Skočibušić.

Skočibušić je istaknuo da Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine kontinuirano podupire i promovira znanost, obrazovanje i učenje, stjecanje novih kompetencija i vještina sukladno ubrzanim tehnološkim napretkom i brzinom življenja u svijetu, kao i da veliki značaj pridaje kulturi i podizanju svijesti o čuvanju kulturne baštine.

Uz riječi zahvale, direktorica Narodne knjižnice Hercegovačko-neretvanskog kantona Julijana Pavlović i direktor Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine Ismet Ovčina istaknuli su važnost ovakvih aktivnosti i ulaganja u kulturnu, obrazovnu i znanstvenu baštinu Bosne i Hercegovine. Tokom ugodnih i prijateljskih razgovora i obilaska biblioteka, bilo je riječi o značenju i ulozi biblioteka u društvu, napose u obrazovanju i učenju, a sagovornici su upoznali Skočibušića s bogatom bibliotetskom građom koju posjeduju i o kojoj brinu te ga informirali o bibliotetskim strategijama, programima i uslugama, nabavkama, obradi, čuvanju i davanju na upotrebu knjiga, događanjima kojima su domaćini i izazovima i problemima s kojima se suočavaju.

Pavlović je prezentirala aktivnosti koje knjižnica provodi samostalno ili u suradnji s drugim institucijama ovog kantona. Posebno je istaknula saradnju s predškolskim odgojno – obrazovnim institucijama, osnovnim i srednjim školama, Sveučilištem u Mostaru i drugim javnim i privatnim obrazovnim institucijama. Kazala je da su svim korisnicima i zainteresiranima omogućeni različiti oblici učenja i edukacija u knjižnici.

Ovčina je kazao da je ova biblioteka od svog osnivanja prevashodno pružala usluge korisnicima, poticala svoj kadar na cjeloživotno učenje, prikupljala i obogaćivala bibliotekačke fondove, ulagala sredstva u opremu i informatičku infrastrukturu, organizirala kontinuirano praćenje stadarda, posebno međunarodnih standarda u oblasti bibliotekarstva, novih informacijskih i ostalih tehnologija. Podsjetio je da je Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH u augustu 1992. godine ostala bez skoro svega, ali da niti jedan dan nije prekidala s radom. Naveo je da pravno-finansijski status te ustanove, nažalost, još uvijek nije riješen.

Skočibušić im je čestitao na ustrajnom i uspješnom radu i misiji kulture, obrazovanja i nauke, a prilika je bila upoznati sagovornike s organizacijskom strukturom i djelatnostima Zavoda i informirati ih o redovnim aktivnostima, projektima, planovima i prioritetima Zavoda u budućem periodu.

Direktor Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine Ismet Ovčina proglasio je Sinišu Skočibušića počasnim članom biblioteke te mu uručio počasnu člansku karticu.

Clicky