330 miliona eura od MMF koje bi naša država mogla dobiti stoje na čekanju. Kako je objasnio premijer FBiH Fadil Novalić, čeka se potpis HDZ-a, koji je po njemu neizvjestan.
Problem je, kako se navodi, zahtjev HDZ-a odnosno Dragana Čovića da se u raspodjeli tog novca pitaju i kantoni.
"Pravila oko raspodjele sredstava od MMF-a postoje 22 godine. Nikada nisu mijenjana. Ja uopće ne vidim razlog zašto bismo ih sada mijenjali. To je pitanje entiteta, ali poslije 22 godine mi bismo sada prvi put uveli i kantone. Znači umjesto 7 potpisa na Pismu namjere bilo bi 17. I to bi bio neki vrlo složen princip usaglašavanja. Mi ne želimo uvesti taj princip. Što se tiče nas, kao premijer Federacije sam potpisao Pismo namjere, mi smo to usvojili i na HDZ-u je da to potpiše ili ne potpiše. Ako ne budu potpisali, nećemo dobiti kredit MMF-a", objasnio je Novalić.
I upravu je Novalić.
No, na ovoj igranci ucjenjivanja HDZ-a i Dragana Čovića, svi građani mogu zahvaliti upravo Novaliću, ali prije svega njegovom šefu - predsjedniku SDA Bakiru Izetbegviću.
Sve je krenulo od sporne odluke Vlade FBiH o raspodjeli novčane pomoći općinama, gradovima i kantonima. Kako se ispostavilo, ovom odlukom Vlada FBiH najviše je "pogurala" one općine i gradove pa i kantone u kojima je HDZ na vlasti. Nakon opće pobune javnosti, ministri u Vladi poništavaju tu odluku, ali tako što su preglasali ministre iz HDZ-a.
Raport je već pisao o tome da se i ranije radilo o dogovoru između HDZ-a i SDA da se novac tako raspodijeli, što je kasnije priznao i sam Izetbegović.
O kakvom je tačno dogovoru rijel, govorio je jučer Čović u Širokom Brijegu, te najavio svojevrsnu osvetu.
"Kroz prvih 300 miliona eura koje bi trebalo doći od strane MMF-a, insistirat ćemo da potpisnici tog aranžmana uz dva entiteta uvijek spominju i 10 naših kantona, čime bismo osigurali da nema političkog nadmudrivanja u raspodjeli", poručio je Čović, koji se potom osvrnuo na poništenje sporne odluke:
"Istog dana kad je izgledalo da će se poništiti odluka o pomoći kantonima i gradovima ja sam obavio mnoge razgovore s onima koji te odluke donose. Bit ću vrlo otvoren, te stvari organizirala je SDA sa svojim članstvom, mi smatramo kako je na ružan način zloupotrijebljen Zakon o izvršenju proračuna. Transfer nižim razinama vlasti je usvojen u decembru kad je usvojen i proračun kad nije bilo uopće koronavirusa, a neko je taj transfer obojio koronavirusom mimo odluke Vlade FBiH i naravno da je to nedopustivo. Mi smo tražili i tražit ćemo i kroz parlamentarnu raspravu kad se bude govorilo o rebalansu, taj transfer se mora osigurati za razine općina, gradova i kantona.
Jer on služi za kompenzaciju neravnomjerne raspodjele javnih prihoda BiH. Jedna od ilustracija te raspodjele je grad odnosno Kanton Sarajevo koji ima proračun 900 miliona i preko raspodjele PDV-a dobije 460 miliona kao šest kantona.
Možda je naša reakcija bila u javnosti blaga, ali je bila i više nego oštra u međusobnoj komunikaciji.
Ipak, federalna vlada je donijela tu odluku na način na koji misli da je trebala. Inzistirat ćemo u našoj međusobnoj koordinaciji da naši resorni ministri zagovaraju zakon koji je u pripremi već pet godina, a to je zakon o konsolidaciji zdravstvenih ustanova. Kao i dalje ćemo inzistirati na transferima za niže razine, ali to nema veze s onim transferom koji je otkazan i trebao je osigurati stabilnost u proračunima u većini općina i gradova", zaključio je Ćović.
I tačno je da je reakcija HDZ-a nakon poništenja odluke bila blaga, čak se može reći da je nije ni bilo. Ono što je Čović u suštini rekao jeste da su izigrani od strane SDA, jer je sve bilo dogovoreno u decembru, pa se SDA predomislila.
Nova politička ucjena HDZ-a dakle samo je rezultat politički neproračunatog poteza SDA i Izetbegovića. Dokle će ucjena HDZ-a ići, to ćemo još da vidimo.