Politika

Zašto opozicija panično galami nakon jučerašnjeg sastanka? Jer bi Trojkin uspjeh otpuhao njihov smokvin list

Upravo zato tolika galama opozicije, ne bi li se prikrio moguć uspjeh Trojke, koji bi ujedno otpuhao smokvin list koji drže.

Sastanak partnera u vlasti koji je jučer održan u zgradi Parlamenta BiH, tačnije njegov epilog, izazvao je kod mnogih nevjericu, a kod opozicije panično urlikanje.

Naime, iznenađenje svima bio je stav Milorada Dodika. Nakon sastanka on je potvrdio da je dogovoreno usvajanje seta evropskih zakona, reforma pravosuđa ali i - popuna Ustavnog suda BiH sudijama iz RS.

Iznenađenje je, naravno, ovo posljednje, jer je - ukoliko zaista dođe do imenovanja ustavnih sudija - Milorad Dodik poništio sve što je do sada govorio i radio. Tačnije, obesmislio je neustavne i poništene zakone o nedjelovanju Ustavnog suda BiH u RS.

Jer, Dodik faktički deblokira proces i priznaje Ustavni sud BiH, daje mu legitimitet koji je do sada ignorirao.

Mnogima je čudan takav zaokret SNSD-a, koji uz to pristane i na usvajanje zakona koji su nužni za evropski put.

Iako je ostalo još ono ključno - da se sve to zaista i provode - Dodikov zaokret ide u prilog stavu stranaka Trojke da se bez obzira na sve mora razgovarati sa strankama koje su u vlasti - htio to neko ili ne: SNSD neprikosnoveni je pobjednik izbora u RS.

Razgovor na kojem Trojka insistira posebno sad ima smisla kada je Dodik poljuljan, oslabljen međunarodnom finansijskom i političkom izolacijom, jer i najlošiji trgovci znaju da je najlakše i najunosnije pregovarati sa očajnom mušterijom ili prodavcem.

S druge strane, nakon Dodikovog javnog zaokreta pred kamerama, opoziciona SDA zajedno sa svojim satelitima DF-om, SBiH-om i dr. urlaju kako Trojka baca pojas spasa Dodiku.

Objašnjenja u čemu se ogleda taj pojas nema. Stav opozicije glasi da su Dodika trebali natjerati da povuče neustavne zakone o Ustavnom sudu i odlukama visokog predstavnika, ignorirajući pri tome sa je Christian Schmidt već poništio oba zakona, a i da je sam Dodik faktički obesmislio sam svoj zakon pristajanjem da imenuje sudije iz RS.

Galama iz opozicije ustvari je polušaj kamuflaže njihovih propalih politika koje su se sastojala u održavanju statusa quo, u kojem su oni ljuti na Dodika zbog nekog neustavnog djelovanja, dok istovremeno tale pozicije i budžet s njim dok je država u hladnom pogonu.

Politika koju su godinama gajili Bakir Izetbegović i Željko Komšić sastojala se upravo od izbjegavanja razgovora, miniranja kompromisa i snivanja o idealnim rješenjima koja je državu smjestila u zapećak, ne samo evropskih integracija, nego općenito međunarodne politike.

Mogući uspjeh Trojkinog recepta o insistiranju na razgovorima i iskorištavanja Dodikove izolacije, finansijskog kolapsa i straha od potpunog kraha politike koju zagovara, mogao bi ustvari najbolje i najefikasnije razotkriti izetbegovićevsko-komšićevsku politiku “lupanja po prstima” kao običnu dimnu bombu koja im omogućava da rade ono što najbolje znaju - beskrajno prepucavanje i širenje straha koje im omogućava opstanak na pozicijama.

Upravo zato tolika galama opozicije, ne bi li se prikrio moguć uspjeh Trojke, koji bi ujedno otpuhao smokvin list koji drže.