Svijet

Zašto je Australija iz korijena promijenila taktiku u borbi protiv korone

Australija je promijenila svoju strategiju borbe protiv koronavirusa: vrijeme je da izađemo iz blokade i da izađemo iz pećine, rekao je premijer Australije Skot Morison, prenosi BBC.

Kako se vakcinacija u Australiji ubrzava, građani će uskoro po prvi put "živeti sa virusom", odnosno neće više pokušavati da ga eliminišu.

To je drastičan pomak za zemlju koja je navikla na malo infekcija. Australija je do sada nastojala da ima „nultu strategiju borbe sa koronom“, odnosno da blokira dolaske stranaca i cirkulisanja infekcije u društvu. Odmah je po izbijanju zaraze zatvorila sve državne granice. Zatvaranje gradova su bile često i nakon samo jednog slučaja zaraze. Na primjer, Melburn je u poslednje dvije godine imao više od 200 dana karantina.

To je dovelo do velikih kritika zbog troškova za život, a odrazilo se i na mentalno zdravlje ljudi. Međutim, Delta varijanata je promijenila sve. U junu se virus proširio po Sidneju, pa onda i u Melburnu i Kanberi. Broj zaraženih stalno raste, a vlada se trudi da što pre vakciniše što veći broj ljudi.

Sada vlasti ističu da „nulta stretegija protiv virusa“ više nije izvodljiva, prenosi BBC.

Oko 36 odsto Autralijanaca starijih od 16 godina potpuno je vakcinisano, ali je to daleko od dovoljnog da se izađe iz blokade, kažu stručnjaci.

Prema dosadašnjim stopama, Australija bi mogla da vakcinisaše 70 odsto svojih građana starijih od 16 godina do sredine oktobra. Nacija sada planira da se otarasi karantina i da se vakcinisanim osoba daju dodatne slobode.

Ankete pokazuju da 62 odsto građana podržava vladin plan ponovnog otvaranja.

Međutim, mnogi Australijanci odustaju od ideje da „žive sa virusom“, nakon što su se navikli na niske stope zaraze.

Clicky