Međunarodni sud u Hagu nije naredio Izraelu da prekine svoju ofanzivu u Gazi, ali je zahtijevao da učini sve što je u njegovoj moći da spriječi djela genocida. Rezime je to današnje odluke po tužbi Južnoafričke Republike protiv Izraela.
U svovoj analizi za Sky News Antonios Tzanakopoulos, profesor međunarodnog javnog prava na Univerzitetu Oxford, ističe kako bi bio "vrlo težak nalog" da sud pozove na prekid neprijateljstava.
"Sud se 'zaustavio' jer bi inače sve izraelske operacije u Gazi predstavljale kršenje međunarodnog prava od trenutka izdavanja komandi", rekao je
Postupak će trajati godinama
Sudski slučaj će "vjerovatno trajati godinama i da bi sud rekao da Izrael mora u potpunosti zaustaviti vojnu operaciju bio bi vrlo velik korak kojem se ne nazire kraj".
Ipak, to je "vrlo važan" nalog i vjerovatno jedina odluka koju će sud donijeti u doglednoj budućnosti, dodao je.
"To je definitivno historijski jer je ovo prvi put da je Izrael tužen pred ICJ-om."
Odluka suda da ne naredi prekid vatre, sugerira da Izrael zapravo neće moći postupiti u skladu s odlukom osim ako ne zaustavi svoju vojnu operaciju u Gazi.
“Vjerujem da bi u provedbi naredbe morao postojati prekid vatre, bez njega naredba zapravo ne funkcionira”, kazala je južnoafrička ministrica međunarodnih odnosa Naledi Pandor.
"Nema šanse da kažem da sam razočarana. Nadala sam se odluci o prekidu vatre, ali činjenica dostave humanitarne pomoći, činjenica poduzimanja mjera koje smanjuju nivo štete protiv osoba koje nemaju nikakvu ulogu u onome protiv čega se Izrael bori, za mene zahtijeva prekid vatre", kazala je.
Visoki dužnosnik Hamasa Sami Abu Zuhri rekao je da naredbe doprinose izolaciji Izraela i razotkrivanju njegovih zločina u Gazi.
“Pozivamo na prisiljavanje okupacije da provede odluke suda”, dodao je.
Izraelu će laknuti što presuda ne zauzima stav o centralnoj tvrdnji Južnoafričke Republike da čini genocid u Gazi. Umjesto toga, kaže da mora učiniti sve što može da izbjegne svoje snage da to učine.
Ali sada je pod ogromnim pritiskom zbog humanitarne situacije u Gazi, za koju je sud očito duboko zabrinut i opisuje je na rubu katastrofe. Sudije su očito bili uzrujane navodno genocidnim izjavama koje su dali visoki izraelski dužnosnici - za koje Južnoafrička Republika tvrdi da su pokazale namjeru da se počini genocid.
Izrael je ovom presudom izbjegao najgori ishod, ali je ranjen i njegov ugled teško će ostati neoštećen u presudi koju je donio najviši sud UN-a.
Oglasio se Netanyahu
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu je pohvalio ICJ jer je "pravedno odbacio", kako je rekao, tužbu Južnoafričke Republike, unatoč tome što je sud Izraelu nametnuo nekoliko uvjeta.
Čini se da je premijer mislio na činjenicu da sud nije naredio prekid neprijateljstava, što je očito odbijanje jednog od ključnih zahtjeva.
ICJ je izdao nekoliko naloga, uključujući da Izrael mora kazniti javno poticanje na počinjenje genocida i omogućiti pružanje hitnih osnovnih usluga i humanitarne pomoći u Gazi, dok sud istražuje optužbe Južnoafričke Republike za genocid.
Netanyahu je optužbe o genocidu nazvao "ne samo lažnima, nego i nečuvenim".
"Kao i svaka država, Izrael ima urođeno pravo da se brani. Podli pokušaj da se Izraelu uskrati to temeljno pravo očita je diskriminacija protiv jevrejske države i s pravom je odbijen", rekao je.