Politika

Zašto Bećirović žali za SDA?

Denis Bećirović SDA Bakir Izetbegović

Politički kukavičluk Denis Bećirović ponovo nije mogao sakriti pa on izlazi na vidjelo ovih dana, a ovaj put ni njegova opčinjenost SDA i DF-om nije mogla ostati skrivena.

Naime, član Predsjedništva BiH Denis Bećirović danima je šutio uoči odluke visokog predstavnika i konačne smjene SDA-ove vlade na čelu sa kriminalnim Fadilom Novalićem. Dan nakon što je Schmidt donio odluku i Trojka zajedno sa HDZ-om konačno poslala SDA u opoziciju, Bećirović se javio.

Za njega su odluke Schmidta neprihvatljive te najavljuje neku borbu što neki tumače kao najavu da će krenuti da ruši Schmidtove odluke preko Ustavnog suda BiH.

No, šta je to s Bećirovićem pa nikako da se otme utjecaju i strahu SDA-ove propagande koja je posljednjih dana precizno udarala na njegovu 'savjest' znajući da je on labilna karika?

Bećirović se u kampanji, u kojoj ga je podržavalo čak 11 stranaka, sebe predstavljao kao nekoga ko je špic u borbi protiv dinastijske politike Izetbegovića i lažne građanske ublehe zvane DF.

Dolaskom u Predsjedništvo BiH i to na krilima navodne promjene i propagande 11 stranaka, Bećirović okreće leđa liderima i tvrdi kako njega ne obavezuju stavovi n ni mišljenja onih koji su ga instalirali, ili bolje rečno, lansirali u Predsjedništvo.

I to počinju njegove političke vratolomije u kojima glumi socijaldemokratu na principima 'milion potpisa za građansku državu'.

Bećirović je prvo odbijao dati potpis za Borjanu Krišto kao šeficu Vijeća ministara, umišljajući sebi da je Željko Komšić upravu ignorirajući činjenicu da bi Komšić potpis naravno dao - samo da je SDA u vlasti. No, nije.

Bilo je to prvi put da se Bećirović suoči sa snažnim udarcem SDA-ove propagande i kojem je odmah popustio te pokazao politički kukavičlik da beskompromisno sasječe SDA-ovu vlast.

Uslijedilo je poslije toga problematično imenovanje ambasadora, prepucavanje oko Alijine slike u kabinetu, izmišljanje kojekakvih zajedničkih izjava koje služe za spasi i Milorada Dodik i Bakira Izetbegovića.

U međuvremenu, Bećirović nije povukao skoro niti jedan potez koji znači obračun sa pogubnom i štetočinskom politikom SDA - ključne SDA-ove ambasadore je ostavio (npr. Abdulah Skaka, Senaid Memić…), SDA-ovih uhljebi u Predsjedništvu idalje sjede, ne pokreće smjenu Faruka Kapidžića…

Ali mu smeta Schmidtova odluka koja je deblokirala proces imenovanja Vlade FBiH, na čelu sa Nerminom Nikšićem, njegovim stranačkim šefom.

Osim što se preplašio SDFA propagande, Bećiroviću lično ne odgovara imenovanje ove Vlade i očito mu remeti neke planove.

Bećirović već mjesecima ne dolazi na sjednice SDP-a čiji je član, glumeći vanstranačku ličnost i ignorirajući činjenicu da ga je upravo SDP, zajedno sa drugim strankama postavio tamo gdje sad sjedi.

No, Bećirović to radi svjesno, smatrajući da mu pripada i mjesto predsjednika SDP-a. Pozicija Nermina Nikšića, koji svakako više nema pravo kandidiranja, sad je ojačala jer je jedan od onih na čijim plećima je izguran teški i mukotrpni proces izbacivanja SDA iz vlasti.

I to Bećiroviću smeta. Već ranije je on pokušao minirati stvaranje većine u Predstavničkom domu tako što će dio zastupnika SDP-a okrenuti protiv Nikšića, te je od njih tražio da ne glasaju po stranačkim instrukcijama.

Bećirović je jedan od onih koji bi jasno potpisali koaliciju sa Bakirom Izetbegovićem glumeći svebošnjačko jedinstvo na principu ravnopravnosti građana, pod uslovom da ne glasaju za HDZ ili neku drugu stranku koja u datom trenutku ne odgovara Komšiću i Izetbegoviću.