Prva javna biblioteka u Sarajevu i Bosni i Hercegovini, Centralna biblioteka Prosvjete, predstavljena je 1911. godine, kazala je večeras na svečanom otvaranju Prosvjetine biblioteke i čitaonice u Sarajevu uposlenica u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci Bosne i Hercegovine Biljana Zarić.
Kako je istakla, u periodu između dva svjetska rata Prosvjetina biblioteka je bila jedna od najvećih javnih biblioteka, sa više od 70.000 naslova i više od 100.000 svezaka.
"Najveći dio ove knjižne građe (onaj dio koji je sačuvan nakon uništenja tokom Drugog svjetskog rata) je 1949. godine postao osnov i temelj knjižnog fonda današnje Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH", dodala je Zarić.
Dodala je da je devedesetih godina prošlog vijeka počelo obnavljane fonda biblioteke, te da danas ponosno otvaraju nove prostorije Prosvjetine biblioteke, čitaonice i društvenog centra, u prostorijama Prosvjete, na mjestu gdje je i prvobitno postojala.
"Danas ova biblioteka ima veliki broj starih i rijetkih knjiga, posebnih kolekcija koje će biti dostupne svim građanima Sarajeva i BiH, posjetiocima, a posebno istraživačima i studentima. Društveni centar će biti mjesto organizovanja susreta književnika i ljubitelja pisane riječi, književnih večeri i različitih radionica", izjavila je Zarić.
Naglasila je da se u BiH pomalo gubi kultura čitanja knjiga jer je sada sve dostupno na internetu.
"Međutim, tokom pandemije koronavirusa uskraćeni smo za mnoge stvari koje su nam do tada bile normalne, pozorišta, muzeji i galerije su bili uglavnom zatvoreni, a mnogima je knjiga postala ponovo najbolje, najzabavnije društvo. Knjige su se tokom pandemije čitale više nego ikada, pozajmljivale iz gradske biblioteke, ali i kupovale u knjižarama, što mene posebno raduje", istakla je Zarić.