Vakcinišite se

Zaraza se širi i u Sarajevu. Pedijatrica za Raport: Kod nevakcinisane djece krzamak može izazvati ozbiljne komplikacije

Izazivaju ozbiljnu kliničku sliku

Nakon što je u Tuzli i Živinicama prošle sedmice proglašena epidemija morbila, tri slučaja su potvrđena i u Sarajevu.

Naime, troje djece iz istog vrtića oboljela su od morbila, potvrđeno je iz JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo. Važno je napomenuti da niti jedno zaraženo dijete nije vakcinisano.

Morbili ili krzamak su virusna infekcija koja se prenosi kapljično s jedne osobe na drugu. Kao prevencija zaraze decenijama se uspješno koristi vakcina MMR (MRP) koja se daje u dvije doze.

Također, morbile ne smijemo miješati sa vodenim ospicama (vodene kozice, ovčije boginje, varičele, engleski chickenpox). Rubeola i vodene ospice-varičele su znatno blaže bolesti i imaju nešto rjeđe komplikacije od morbila.

Prim. dr. Jasminka Smlatić-Muhadžić, specijalista pedijatrije, za Raport je pojasnila da se epidemija morbila, kao i svake zarazne bolesti, javlja ako stanovništvo nije zaštićeno.

Loš stepen procijepljenosti

"Nažalost zbog pada procijepljenosti tom ali i drugim vakcinama, češće se počinju javljati epidemije morbila. To je nekada bilo ciklično, svakih 10-ak godina, kada smo imali dobar stepen procijepljenosti. Sada imamo jako puno nevakcinisane djece i rezultat toga je epidemija", poručila je dr. Smlatić.

Dodaje da se morbili brzo šire, da izazivaju ozbiljnu kliničku sliku, te da mogu izazvati razne komplikacije u vidu upala pluća, sa ponekad i doživotnim posljedicama.

"Kod manje djece mogu biti ružni, neželjeni smrtni ishodi. To je bolest koja je vakcino-preventabilna, a sada se širi među nevakcinisanima", kazala je.

Šta kad je dijete već zaraženo?

"Dijete koje je već zaraženo nećemo vakcinisati. Ono će steći imunitet kroz bolest. Kasnije se vakciniše vakcinom koja ima tri komponente: morbil, rubeole, zaušnjake, tako da nakon izvjesnog perioda struka odredi razmak od bolesti do vakcinacije zbog ovih drugih bolesti koje isto tako, ako je osoba nevakcinisana, mogu izazvati i obolijevanje, komplikacije i smrt", ističe dr. Smlatić.

Naglašava da je vakcinacija jedina sigurna metoda sprečavanja pojave zaraznih bolesti, obolijevanja, komplikacija i epidemija te da je cilj vakcinacije da spriječi sve to.

Roditeljima čija su djeca već oboljela od morbila, savjetuje da se jave pedijatru koji će im dati daljnje upute kako postupati.