Svijet

Zapad skida rukavice, pravi se koalicija više od 40 država. Samo je jedan način da se Putin povuče iz Ukrajine

Formira se nova koalicija vojnih zapadnih saveznika, predvođena Sjedinjenih Američkim Državama, koja će pomoći Ukrajini u borbi i – nadaju se – poraziti ruske invazione snage.

Grupa od više od 40 zemalja, od kojih su mnoge evropske, uključujući Veliku Britaniju, ali i iz daljih područja, kao što su Kenija, Australija i Južna Koreja, priprema se na duge staze, s planovima za održavanje vitalnog protoka oružja ukrajinskoj vojsci mjesecima ako ne i godinama.

Povećan rizik

Oni znaju da njihova umiješanost – iako iz daljine – u ruski rat u Ukrajini povećava rizik od izravnog vojnog sukoba između dvije nuklearno naoružane strane, prenosi Sky News.

Takva je perspektiva uznemirila zapadne čelnike u prvim danima sukoba.

No, evolucija u vrstama oružja koje se upućuje Ukrajini, prelazeći od municije do tenkova, naglašava sve veću odlučnost Zapada da se suprotstavi postupcima Rusije i da Moskvu oslabi tako da možda više neće moći provoditi istu vrstu rata protiv susjeda.

Lloyd Austin, američki ministar odbrane, okupio je saveznike u prostranoj američkoj bazi u Njemačkoj na prvom sastanku u utorak. To je forum koji će se sastajati jednom mjesečno – signal da je ovo dugoročna promjena u evropskom sigurnosnom okruženju.

"Ukrajina očito vjeruje da može pobijediti, kao i svi ovdje", rekao je on sudionicima.

Što se tiče prijetnje eskalacije koja bi mogla dovesti do nuklearnog sukoba – nešto čime je Rusija zaprijetila – Austin je rekao novinarima:

"Niko ne želi vidjeti nuklearni rat. Niko ga ne može pobijediti. Uvijek postoji mogućnost da se mnoge stvari mogu dogoditi, ali mislim da je beskorisno i opasno zveckati sabljama i nagađati o upotrebi nuklearnog oružja."

General Mark Milley, najviši američki vojni oficir, istaknuo je potrebu za opskrbom Ukrajine sve konvencionalnijim oružjem jer se ona suočava s novom ofanzivom Rusije na istoku nakon što je uspješno pobijedila ruske snage u pokušaju zauzimanja glavnog grada Kijeva.

Kritični period

Govoreći na sjednici iza zatvorenih vrata, nazvao je nadolazeće sedmice "kritičnim" i rekao da vrijeme "nije na strani Ukrajine".

"Ishod ove bitke, upravo ovdje, danas, ovisi o ljudima u ovoj prostoriji. Ukrajinci će se boriti. Moramo biti sigurni da imaju sredstva za borbu", rekao je Milley.

Nudeći sličnu perspektivu, Liz Truss, britanska ministrica vanjskih poslova, naglasila je da se saveznici više nikada neće osjećati sigurno ako ruski predsjednik Vladimir Putin ostvari svoj cilj osvajanja Ukrajine.

"Budimo jasni – ako Putin uspije, bit će neizreciva bijeda širom Europe i strašne posljedice širom svijeta. Nikada se više nećemo osjećati sigurno. Stoga moramo biti spremni na duge staze i udvostručiti našu potporu Ukrajini", poruka je Truss.

James Heappey, ministar britanskih oružanih snaga, u utorak je čak otišao toliko daleko da je rekao da bi bilo "potpuno legitimno" da Ukrajina gađa vojne ciljeve na ruskom tlu zapadnim oružjem ako želi slijediti logistiku i opskrbne linije.

Stoga ne čudi da je Rusija saopćila da podrška Zapada Ukrajini znači da je zapravo u ratu s Rusijom putem "opunomoćenika".

"Rat znači rat", rekao je Sergej Lavrov, ruski ministar vanjskih poslova, u televizijskom intervjuu.

U konačnici, čini se da su zapadni saveznici izračunali da se Putin može zaustaviti samo ako njegove snage budu potučene u Ukrajini – nešto što se može dogoditi samo uz zapadnu podršku, čak i ako to u konačnici znači riskiranje šireg rata u Evropi.

Clicky