Kao mladi roditelji vjerovatno ste većinu vremena zbunjeni i u nedoumici kad bi beba trebala jesti, kad spavati. Postavljanje nekog rasporeda i uvođenje rutine bi moglo pomoći.
Pročitajte kratki vodič za uvođenje rutine, koja će i vas i vašu bebu učiniti sretnim.
Kad bebu donesete kući iz bolnice sve vam je neobično, niste ni svjesni promjena koje ća vam taj mali zamotuljak donijeti. Beba u početku lako može zamijeniti dan za noć. Spavat će onda kad bi trebalo da jede, bit će gladna onda kad bi trebalo da spava. Vama će život ličiti na haos, spavat ćete kad stignete, jest ćete kad se sjetite i tako ukrug. Olakšavajuća okolnost je da bebe vole rutinu. Rutina i dnevna predvidljivost bebi daje osjećaj sigurnosti, sve drugo ih buni i uznemiruje. Tu, vi, roditelji stupate na scenu sa smišljenim planom.
Najobičnija večernja rutina pred spavanje smanjit će nervozu, znate da se kraj dana bliži i da ćete moći malo da odahnete. Prvih nekoliko mjeseci nećete biti u mogućnosti bebu naučiti da spava uvijek u isto vrijeme i morat ćete biti više posvećeni, ali vremenom rutina će vam pomoći da držite kontrolu u svojim rukama.
Dok vaša beba spava po 16 sati dnevno, ali se na svaka 2 budi tražeći da jede izgleda pomalo besmisleno početi uvoditi rutinu spavanja, ali ništa vas ne košta da pokušate. Promijenite ponašanje danju i noću. Dok beba spava u toku dana ne ustručavajte se slušati muziku i pričati glasnije, ali kad dođe vrijeme za spavanje čak i kad se beba probudi prigušite svjetla, smanjite ton. Nahranite je i spustite u krevetac. Nema igranja ni zabave. Za početak odaberite neko razumno vrijeme za spavanje i nekoliko aktivnosti koje ćete raditi prije spavanja, svako večer.
Čitajte knjige, priuštite vašoj bebi masažu ili opuštajuću kupku. Nije bitno šta ćete raditi bitno je da bude opuštajuće.
U većini slučajeva bebe zaspe nakon hranjenja ili presvlačenja. Što prije utvrdite koji je tip vaša beba, lakše ćete moći odrediti rutinu za spavanje i kad će biti pospana. Čim osjetite da je pospana stavite je u krevetac da se tamo uspava. Izbjegavajte uspavljivanje „bilo kad, na bilo kojem mjestu“.
Jedna od veoma bitnih navika koju treba da usadite vašem djetetu jesu porodični obroci za stolom. Čim beba počne da sjedi stavljajte njenu stolicu za hranjenje kod stola za ručavanje za vrijeme porodičnih obroka. Dajte joj da jede bilo šta samo da se osjeća dijelom nečeg važnog.
Bebine navike stvarajte po svojim i bebinim afinitetima, ma koliko neki šabloni kod svih beba mogu biti slični i oni imaju različita interesovanja i ono što ih čini sretnima. Slušajte svoju bebu, otkrijte šta joj najviše paše i time se vodite. Šta god upali prisvojite kao nepisano pravilo.