Na Wall Streetu su berzovni indeksi pali drugi dan zaredom jer su pale cijene dionica nekih tehnoloških divova i jer su ulagači oprezni uoči novih privrednih pokazatelja i izvještaja predsjednika Feda Jeromea Powella u Kongresu.
Dow Jones oslabio je 1,04 posto, na 38.585 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1,02 posto, na 5.078 bodova, a Nasdaq indeks 1,65 posto, na 15.939 bodova.
Pritisak na dionice
Pad indeksa drugi dan zaredom ponajviše je posljedica pritiska na dionice nekoliko tehnoloških divova.
Cijena Applea pala je nakon medijskih napisa o padu prodaje iPhonea u Kini, dok je dionica proizvođača čipova Advanced Micro Devicesa pojeftinila nakon vijesti da Washington neće dozvoliti prodaju čipova za umjetnu inteligenciju kineskim kompanijama. Pale su i cijene dionica nekoliko drugih tehnoloških divova, što je, kažu analitičari, posljedica povlačenja dijela zarade s tržišta, nakon što je taj sektor snažno porastao od početka ove godine, premda je već lani skočio 56 posto.
Ulagači su oprezni i zbog toga što su splasnule nade da će američka središnja banka u ovoj godini agresivno smanjiti kamatne stope.
Inflacija još ne popušta dovoljno
Američka ekonomija i dalje je prilično čvrsto, a inflacija ne popušta tako brzo kao što su se ulagači nadali, pa su očekivanja o smanjenju kamatnih stopa pomaknuta s marta na juni.
Danas i sutra u fokusu ulagača bit će izvještaj predsjednika središnje banke Powella u Kongresu, a ulagači će pažljivo pratiti njegove komentare u vezi inflacije, kretanja u privredi i mogućem smanjenju kamata.
U petak će, pak, biti objavljen izvještaj o zapošljavanju u SAD-u, koji obično znatno utječe na smjer tržišta jer pokazuje koliko je snažno tržište rada i koliko rastu plaće.
I na većini evropskih berzi cijene su dionica jučer pale. Doduše, londonski FTSE indeks ojačao je 0,08 posto, na 7.646 bodova, no frankfurtski DAX skliznuo je 0,10 posto, na 17.698 bodova, a pariški CAC 0,30 posto, na 7.932 boda.