Evropski parlament (EP) trebao bi danas glasati o rezoluciji o posljednjim događanjima u dijalogu Kosova i Srbije.
Izvjestiteljica za Kosovo u EP Viola von Cramon kazala je kako bi Evropska unija (EU) mogla uvesti restriktivne mjere srbijanskom rukovodstvu ako ne bude sarađivalo u istrazi o događanjima u Banjskoj.
Tada je u napadu naoružanih Srba krajem septembra poginuo kosovski policajac.
Strpljenje nestaje
Von Cramon je kazala da je strpljenje članica Evropske unije prema Srbiji postupno nestalo, ali kako EU ne želi kažnjavati građane Srbije nego isključivo njeno rukovodstvo.
"A to znači u slučaju ako ne bude saradnje, istraga ne bude transparentna i da oni za koje mislimo da trebaju ne budu procesuirani.
To može biti da nema više sastanaka s visokim funkcionerima. Mogu biti ukinuta sredstva za infrastrukturu ili može imati učinak na pregovore u vezi s pristupanjem EU", rekla je Von Cramon.
I hrvatski europarlamentarac Tonino Picula kazao je da EU ne može okretati glavu od odgovornosti srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića za sve što se događa ne samo na Kosovu, nego i u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini.
Nekoliko europarlamentaraca zatražilo je sankcioniranje Srbije tokom sjednice o Kosovu u Evropskom parlamentu (EP) na kojoj se raspravljalo o napadu naoružane grupe Srba na kosovsku policiju na sjeveru te zemlje.
"Vučić u velikoj mjeri ovisi od novca koji dolazi iz EU. Njegov politički legitimitet nisu samo Kina i Rusija već i bliža integracija Srbije i EU.
Ako bude restriktivnih mjera to bi sigurno imalo posljedice na njegovu reputaciju.
Idemo ka izborima, možda ukidanje sredstava bi smanjilo njegov manevarski prostor za vođenje određenih projekta, a to opet može smanjiti njegovu moć i ugled na domaćem planu", kazala je Von Cramon.
Prema njenim riječima, događaji u Banjskoj za sve u EU bili veliki šok.
Ekstremno zabrinuti
Mnoge članice su bile "ekstremno zabrinute" te da pored mnogo sukoba i ratova u svijetu EU ne želi još jednu destabilizaciju u susjedstvu i pozva Beograd na suradnju.
"Koliko znam iz Komisije, ona priprema restriktivne mjere u slučaju da ne dođe do potpune suradnje Srbije u vezi s istragom. Komisija zna kako u nekom trenutku mora reagirati do sada su bili prilično tolerantni i moraju priznati da taj način suradnje do sada nije funkcioniralo", rekla je Von Cramon.
U oružanom napadu paravojne formacije Srba na kosovsku policiju 24. rujna u Banjskoj na sjeveru Kosova ubijen je kosovski policajac te tri srpska napadača. Službena Priština je za taj napad optužila Srbiju i srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, a službeni Beograd negira umješanost u te događaje.
Kosovski premijer Albin Kurti kazao je da Srbija živi u prošlosti te da vjeruje da njeni ratovi nisu završeni pa je tako i oružani napad na kosovsku policiju u selu Banjska "još jedna od bitaka tih nedovršenih ratova".
"Današnja Srbija živi u prošlosti jer smatra da njeni ratovi nisu završeni, ni balkanski ratovi s početka prošlog stoljeća, ni svjetski rat sredinom 20. stoljeća, ni onaj 1998-1999. na Kosovu", napisao je kosovski premijer na Facebooku.