Vladimir Putin, predsjednik Rusije, ostaje bez opcija u agresiji na Ukrajinu. Američki podsekretar za odbranu Colin Kahl rekao je da je ruska vojska na ratištu u Ukrajini uništena.
Dodaje da je većina ruskih preciznih projektila potrošena otkako je Vladimir Putin pokrenuo invaziju, piše Daily Mail.
Sumnjaju u podatke iz Rusije
"Putin je ušao u ovaj rat pokušavajući uništiti Ukrajinu kao nezavisnu, suverenu demokratsku zemlju. Nije uspio u tome i to se neće promijeniti. Suverena, nezavisna, demokratska Ukrajina će izdržati", kazao je Kahl.
Prave razmjere ruskih gubitaka u Ukrajini još nisu poznati prenosi Net.hr. No, vjeruje se da su iznimno visoki. Moskva tvrdi da je izgubila oko 6.000 ljudi.
Međutim, budući da je Putin mobilizirao 300.000 rezervista da popune rupe u jedinicama na frontu, taj podatak je gotovo sigurno netačan.
Pentagon je još u julu tvrdio da je u Ukrajini ubijeno i ranjeno 75.000 ruskih vojnika. No, od tada nije ažurirao tu brojku.
James Heappey, britanski ministar oružanih snaga, krajem septembra je rekao da je u Ukrajini poginulo 25.000 ruskih vojnika.
Ukrajina, koja svakodnevno objavljuje podatke, procjenjuje broj ruskih gubitaka na 78.000. Pritom ne daje zasebnu brojku za ranjene. Kijev također tvrdi da je Rusija izgubila oko 2.800 tenkova, više od 5.500 oklopnih transportera i 4.000 manjih vozila.
Cilj ostaje nepromijenjen
Lloyd Austin, američki ministar odbrane, rekao je pred početak rata da je cilj Washingtona "vidjeti Rusiju oslabljenu do stepena da ne može činiti ono što je učinila invazijom na Ukrajinu".
Iako Austin kasnije nije više to ponavljao, američka vojna pomoć Ukrajini uz snažne sankciije Rusiji, sugerira da cilj o kojem je govorio ostaje nepromijenjen.
Nakon što je Putin 24. februara pokrenuo invaziju da bi svrgnuo vladu u Kijevu i ponovo preuzeo kontrolu nad susjednom zemljom, nepokolebljiv otpor Ukrajinaca osujetio je njegov plan.
Rusija je najprije bila prisiljena na ponižavajuće povlačenje iz okoline Kijeva jer nije uspjela zauzeti glavni grad. A to je bio glavni cilj rata.
Zatim je ruska ofanziva za "oslobađanje" istočnog Donbasa prekinuta u velikim dijelovima regije. Sada Ukrajina počinje istjerivati ruske snage s dijelova okupirane teritorija. Obuhvata to i cijelu Harkovsku regiju na sjeveru zemlje.
Grad Herson, jedina regionalna prijestolnica koju su Putinove snage uspjele zauzeti, također je pod sve većom prijetnjom. Ruske snage planiraju se povući otamo.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij kaže da mu je cilj osloboditi svu teritoriju koji je Rusija zauzela. U to uključuje područja Donbasa i Krima zauzeta tokom rata 2014. godine.
Ukrajina ne pokazuje znakove slabljenja
Iako je takav ishod još daleko, Ukrajina je pokazala da je vješta u napadima. Također, ne pokazuje znakove slabljenja.
U međuvremenu, piše Daily Mail, čini se da podrška Putinu unutar Rusije pada.
Elite unutar njegovog režima bore za vlast, a stotine hiljada Rusa bježe iz zemlje kako bi izbjegli regrutiranje.
Iako nema znakova da će uskoro pasti s vlasti ili da je spreman zaustaviti sukob, Putinu je preostalo nekoliko dobrih opcija i gotovo nikakav održivi put do pobjede.
Ruski udari na ukrajinsku elektroenergetsku mrežu i prijetnje nuklearnim napadom sugeriraju da svoju najbolju opciju vidi u slamanju volje Kijeva za borbom i jedinstva njegovih saveznika.
Ostaje za vidjeti kako će se ta strategija odvijati s dolaskom zime. Cijene energije rastu, a hiljade Ukrajinaca se počinju smrzavati u svojim domovima.
Ako mu taj potez ne uspije, Putin će gotovo potpuno ostati bez opcija.