Ruski predsjednik Vladimir Putin poslao je jedan od najmodernijih ratnih brodova svoje zemlje naoružan naprednim hipersoničnim projektilima na dugo putovanje kroz Atlantski okean do Sredozemnog mora i Indijskog oceana, objavil su ruski državni mediji.
Fregata "Admiral Gorškov" isplovila je iz neimenovane sjeverne ruske luke. Prije toga, Putin je razgovarao sa komandantom broda i ministrom odbrane Sergejem Šojguom putem videoveze, navodi se u izvještaju novinske agencije TASS.
Vladimir Putin: Pohvalio se oružjem
Putin se pohvalio da brod nosi hipersonične projektile Zircon. To je oružje dugog dometa koje putuje više od pet puta brže od zvuka. Teško ga je i otkriti i presresti.
"Siguran sam da će takvo moćno oružje pouzdano zaštititi Rusiju od potencijalnih vanjskih prijetnji. Pomoći u zaštiti nacionalnih interesa naše zemlje", dodao je Putin.
Rusija je testirala sustav Zircon krajem 2021., pucajući s broda Admiral Gorshkov u Bijelom moru.
Projektili su pogodili pomorski cilj udaljen više od 400 kilometara. Trenutna misija bila bi njegovo prvo raspoređivanje u potencijalnoj borbenoj situaciji, prenosi CNN.
"Glavni napori tokom kampanje bit će usmjereni na suprotstavljanje prijetnjama Rusije, održavanje regionalnog mira i stabilnosti zajedno s prijateljskim zemljama", rekao je Šojgu.
Ruski rat protiv susjedne Ukrajine sada je u desetom mjesecu. No, taj sukob nije posebno spomenut u izvješću TASS-a.
Neizvjesno je hoće li se projektil Cirkon koristiti u tom ratu. A ukoliko djeluje kako Rusi tvrde, to je zaista zastrašujuće oružje.
Domet između 500 i 1.000 kilometara
Savez za zagovaranje raketne odbrane sa sjedištem u Sjedinjenim Američkim Državama kaže da je Zircon "manevarska protubrodska hipersonična krstareća raketa". Njen domet je između 500 i 1.000 kilometara.
Savez kaže da je njegova brzina procijenjena na 8 maha ili gotovo 9.900 kilometara na sat. Hipersonična se definira kao bilo koja brzina iznad 5 maha.
"Ako su te informacije tačne, projektil Zircon bio bi najbrži na svijetu. Zbog toga bi se odbrana od njega bila gotovo nemoguća samo zbog njegove brzine", navodi savez na svojoj web stranici.
Stranica također ukazuje na oblak plazme projektila kao još jednu "vrijednu" odliku.
“Tokom leta projektil je potpuno prekriven oblakom plazme koji apsorbira sve zrake radio frekvencija. Time čini projektil nevidljivim za radare. To omogućava projektilu da ostane neotkriven na svom putu do cilja”, kaže se u izvještaju.
Dodajte tome sposobnost Zircona da mijenja svoju putanju leta i on postaje iznimno moćno oružje.
Ipak, korištenje projektila Zircon na brodu "Admiral Gorškov" protiv ciljeva u Ukrajini je logistički izazovno.
Iz ruske perspektive, optimalni domet za oružje bio bi od Crnog mora do juga Ukrajine.
Turska kao prepreka
No, Ali da bi stigao tamo, ruski bi ratni brod morao proći kroz Bosforski tjesnac koji je pod turskom kontrolom.
A Ankara je od rane faze rata u Ukrajini govorila da neće dopustiti takav pristup brodovima stranih mornarica.
"Admiral Gorškov" teoretski bi mogao pucati na Ukrajinu iz sjevernog dijela Sredozemlja. Međutim,, putanja leta do Ukrajine išla bi iznad zemalja NATO-a. To bi se smatralo velikom eskalacijom ruske agresije.
TASS navodi da je "Gorškov" također naoružan krstarećim projektilima Kalibr-NK. To oružjem ima domet do 2.500 kilometara, prema CSIS Projektu raketne odbrane.
Ali, to bi se oružje, čak i s većim dometom, suočilo s istim problemima na putu do Ukrajine kao i Zirconi.