Vijesti

Vlada KS izdvaja rekordna 4 miliona KM za nauku. Ministrica Nikolić za Raport pojašnjava kako će to podići kvalitet života građana

Vlada Kantona Sarajevo izdvojit će četiri miliona za naučno istraživačke projekte u ovoj godini. Javni poziv je objavljen prije nekoliko dana, a premijer KS Edin Forto istakao je kako ovo rekordan iznos izdvojen za nauku.

Forto je čestitao ministrici visokog obrazovanja Aleksandri Nikolić koja se izborila za ovako visok budžet na nauku, naglasivši kako se prethodnih godina za ovu namjenu izdvajalo tek oko 500.000 KM godišnje.

Ispunili obećanje

Ministrica Nikolić kazala nam je kako je ova Vlada obećala da će pokretati razvojne inicijative, uključujući jačanje podrške za naučno-istraživački i umjetničko-istraživački rad.

"I pored krize, prvo pandemije, a onda jačanja ekonomske krize, Vlada je ispunila dato obećanje i izdvojila dodatni milion KM (u odnosu na 2021. godinu) za podršku naučno-istraživačkom i umjetničko-istraživačkom radu. Teško je pretpostaviti zašto to nisu činile druge vlade. Moje lično mišljenje je da one nisu prepoznale značaj nauke i inovacija za razvoj ekonomije i unapređenje kvaliteta života svakog pojedinca", kazala je Nikolić za Raport te dodala kako je za pretpostaviti da tim vladama nauka i inovacije nisu bile prioritet.

Na pitanje koliko će ovo značiti za razvoj Kantona Sarajevo, ministrica je kazala da je najbitnije znati da nauka nema granica.

"Kreativnost 'buja' kada ste slobodni i otvorenog uma. Kreativnost je osnov istraživačkog duha, a time i inovacija i razvoja svakog društva. Za akademsku i naučno-istraživačku zajednicu ovo je značajna podrška koja je usmjerena na jačanje temelja, infrastrukture i sposobnosti pojedinaca, timova i institucija, kako bi u skoroj budućnosti mogli uzeti učešće u velikim razvojnim projektima različitih međunarodnih programa, kao što je HORIZON 2020. Dakle, ovo je vrlo važna podrška čiji puni efekti će biti vidljivi za 3 do 5 godina.

Bez nje rizik od dalje stagnacije ekonomije i razvoja kvaliteta življenja u KS bio bi izrazito visok, a proces migracija bi bio ubrzan", istaknula je Nikolić.

Ministrica smatra kako globalni izazovi s kojima se svijet suočava, poput klimatskih promjena, zahtijevaju radikalnu promjenu svih aktivnosti jednog društva.

"Suočeni smo sa izazovima promjena načina na koji trošimo, na koji živimo i načina na koji proizvodimo. Ta radikalna promjena počiva na spajanju digitalnog i fizičkog područja u jednu cjelini koja sinhrono bitiše, stvarajući sinergetske efekte i neslućene mogućnosti razvoja, reindustrializacije i poboljšanja kvaliteta života kroz različite održive modele, naprimjer cirkularne ekonomije. Dakle, bez jačanja nauke nećemo biti u stanju pratiti ove trendove. Ove godine smo se fokusirali na jačanje istraživačke infrastrukture, internacionalizacije i jačanje međunarodne prepoznatljivosti pojedinaca i institucija", istaknula je.

Raspodjela novca

Ministrica je pojasnila i kako je planirana raspodjela novca. Naime, planirana su dva programa: Jačanje kapaciteta ministarstva i ekosistema nauke, inovacija i poduzetništva, osigurana sredstva u iznosu 450.000 KM te jačanje naučne infrastrukture, za šta je osigurano 3.550.000 KM.

Drugi program je podijeljen na dvije stavke - Sufinansiranje naučno-istraživačkih/umjetničko-istraživačkih i istraživačko-razvojnih projekata od posebnog interesa za Kanton Sarajevo (2.800.000 KM) i Jačanje kapaciteta za internacionalizaciju (450.000 KM) koja će se dodijeliti na slijedeći način:

* Izdavanje knjiga/monografija/prevod

* Izdavanje i indeksiranje časopisa, međunarodna članarina

* Uvođenje programa/modula/cikličnih i necikličnih  programa na stranim jezicima/ digitalni portali, inovativni materijali koji promovišu dostignuća Bosne i Hercegovine u nauci i umjetnosti (internacionalizacija bez papira, greening)

Zatim, sufinansiranje organizacije i učešća na konferencijama/događajima i objavljivanja naučnih članaka (250.000 KM) te Program jačanja kapaciteta za apliciranje na istraživačke EU fondove (50.000 KM).

Clicky