Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine jučer je svim nivoima vlasti uputila pismo – apel u vezi sa novonastalom situacijom vrlo složenog i otežanog ostvarivanja vanjskotrgovinskog prometa privrednika s teritorije Bosne i Hercegovine, vezano za COVID-19, zahtijevajući da se što hitnije uspostave krizni štabovi koji bi se fokusirali na probleme s kojima se suočavaju privrednici u Bosni i Hercegovini.
Vjekoslav Vuković, predsjednik Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine, u razgovoru za Raport kaže da su neke od mjera koje su predložili uvažene sinoć na sastanku entitetskih premijera Fadila Novalića i Radovana Viškovića sa predsjedavajućim Vijeća ministara BiH Zoranom Tegeltijom u Doboju.
Najviše problema tiču se transporta
„Ne tražimo ništa napamet, to što smo predložili nije set lijepih želja, već rezultat ozbiljne analize koju smo napravili na osnovu podataka koje dobijamo sa terena, od članova Komore, ali i od kolega iz Hrvatske sa kojima sam na vezi svakih sat vremena, kao i od kolega iz Slovenije. Pratimo svjetska i globalna kretanja.
Vidite kako je Srbija odreagovala, formirali su dva štaba - krizni štab za suzbijanje zarazne bolesti i Krizni štab za otklanjanje nastalih i sprečavanje mogućih štetnih posljedica po privredu. Situacija je jako ozbiljna, vidimo šta se dešava u okruženju, ne smijemo se ponašati kao da nas to ne dotiče, moramo biti ozbiljni i odgovorni“, kaže Vuković.
VTK BiH na svoju web-stranicu postavila je Upitnik „Poteškoće u poslovanju zbog koronavirusa“ na osnovu kojeg dobijaju podatke sa terena. U kontaktu su sa 250 firmi, uposlenicima 746 vozarskih kompanija koje im javljaju šta se dešava na terenu. Najviše problema koje su kompanije navele tiču se transporta, usporavanja transporta i poštanskog prometa.
„Neke stvari koje smo predložili vlastima da urade i na kojima ćemo insistirati, uopće ne bismo mi trebali tražiti, to je posao Ministarstva vanjskih poslova BiH. Ali situacija je takva da nećemo gledati ko šta radi, nego da se radi. Samo svi skupa možemo nešto napraviti.
Trenutno imamo 17 oboljelih i uopće nema mjesta za paniku, taj zdravstveni dio treba prepustiti ministarstvima zdravstva, ali kada je riječ o privredi, već imamo velike posljedice. Pogledajte samo šta je sa turizmom. Turizam je naša brzorastuća i brzooporavljajuća grana, lako se to kasnije može podići, ali za 3., 4. i 5. mjesec već imamo otkazano 850.000 noćenja, a u prošloj godini imali smo pet miliona noćenja. Znači da smo već izgubili milion“, upozorava Vuković.
Kaže da ogromne probleme prave i dezinformacije poput one da svaki vozač koji uđe u BiH mora ići u karantin 14 dana.
„Onda firme donose odluke da ne šalju vozače i imate zaustavljanja u protoku robe. To jednostavno nije tačno niti ima logike. Nisu isto vozač koji provede pet-sedam dana sam u kabini i građani koji ulaze u zemlju autobusom ili avionom. Te preporuke su date za osobe koje dolaze iz rizičnih zemalja i to se zna“, govori Vuković.
U mjerama koje su predložili bh. vlastima navedeno je i da se razmotri suspendiranje rata kredita, produženje rokove otplate kredita, rokova plaćanja dugova, te izrade mjera pogodnijih kreditnih linija za privrednike pogođene krizom.
„Od entitetskih bankarskih agencija tražili smo da se razmotri uvođenje bilo koje vrste moratorija. Mi u BiH imamo puno stranih banaka koje su, prema analizama Centralne banke BiH pune novca, našeg novca, odakle ga možemo ubrizgavati. Vidjeli ste šta je uradila Italija“, kaže Vuković.
Predstavnici Vanjskotrgovinske komore BiH u ponedjeljak će imati sastanak sa ministrom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Stašom Košarcem, a entitetska komora učestvovat će na proširenoj sjednici Vlade Federacije BiH.
Oprostite na sarkazmu, ali…
Na pitanje zašto se čeka ponedjeljak, Vuković kaže „Pa, vikend je, vlastima je vikend“. Uz izvinjenje zbog sarkazma, ponavlja da je situacija ozbiljna i da to zna zbog stalnog kontakta sa ljudima na terenu.
„Budimo realni, u Italiji se desilo što se desilo i zbog olakog odnosa prema ozbiljnosti situacije. Nikoga nije zanimalo dok je koronavorus bilo u Kini, a i kad se desila situacija sa Italijom, naši ljudi su i dalje išli na skijanje pod motom 'neće mene'", govori Vuković napominjući da su to lične odluke i razmišljanja na koja se ne može utjecati, ali da je privreda nešto drugo.
Potcrtava da je sada, osim donošenja odluke o odgodi plaćanja kredita, poreza, doprinosa, PDV-a, akciza i sličnih mjera, jako važno osigurati koridore s pratnjom kako bi repromaterijal neophodan za određene kompanije ulazio u BiH te napraviti prekategorizaciju graničnih prijelaza.
„Mi tu ništa ne možemo učiniti, mora Vijeće ministara. Treba dakle odrediti granične prijelaze na kojima će se odvijati promet roba, i one na koje će ulaziti ili izlaziti građani BiH, da bi se olakšao promet“, naglašava Vuković.
Web-stranica Vanjskotrgovinske komore BiH, osim upitnika, zaista sadrži brojne aktuelne informacije za privrednike, interaktivnu mapu broja oboljelih od koronavirusa u svijetu, te druge korisne linkove.