GENIJALAC IZ STUTTGARTA

Vizionarski potezi Jurgena Kloppa: Salah je već bio otpisan, za Arnolda nije izdvojio ni cent

Klopp je stvorio momčad koja će pokoriti Evropu i svijet, a pritom Liverpool nije morao zauzeti stav sumanutih rasipnika

Pitamo li vas koji je trener u svojoj karijeri potrošio najviše novca na pojačanja, vjerojatno ćete ispravno naslutiti da je riječ o Pepu Guardioli. Za vrijeme njegova vođenja, Barcelona, Bayern i Manchester City na transfere su ukupno potrošili dvije milijarde eura. No, možda će vas iznenaditi da je Jürgen Klopp tek 10. na listi trenera s najvišim ulaganjima na novitete, u njegove želje inkasirana je milijarda i 135 miliona eura. Između dva najistaknutija rivala engleskih terena smjestili su Mourinho, Ancelotti, Allegri, Simeone, Pellegrini, Tuchel, Conte i Pochettino.

Klopp je stvorio momčad koja će pokoriti Evropu i svijet, a pritom Liverpool nije morao zauzeti stav sumanutih rasipnika. Preciznije, otkad je stručnjak iz Stuttgarta stigao na Anfield (oktobar 2015.), Liverpool je tek deveti klub svijeta po izdacima na pojačanja, vrijednima 931,5 miliona eura. No, bitno je i naglasiti da više od polovice troškova otpada na razdoblje nakon osvojene Lige prvaka (2018./2019.) i Premier lige (2019./2020.). Gledajući omjer potrošnje i uspjeha (sedam trofeja), može se reći da je Liverpool odlično prošao, i to upravo zaslugom Kloppovih vizionarskih odabira.

U prvom ljetnom prijelaznom roku (2016.) Klopp je angažirao Trenta Alexandera Arnolda iz U-18 momčadi. Kada je podigao pehar Lige prvaka u Madridu, Nijemac je svog desnog beka nazvao najboljim poslom koji je ikad dogovorio, budući da Liverpool nije morao izdvojiti ni centa odštete, već je dobio pravog lidera vlastite proizvodnje. Istovremeno je Klopp zatražio Sadija Manea iz Southamptona, a igrač plaćen 41 milion eura postat će neizostavni član poznatog napadačkog trojca u suradnji s Robertom Firminom i Mohamedom Salahom.

Najveće otkriće

Egipćanin je, jasno, najveće Kloppovo otkriće. Njegova dominacija poprilično je dugotrajna i stabilna, no sjetimo se da Salah prije susreta s Kloppom nije bio ni sjena današnje zvijezde. Štaviše, vjerovalo se da je Salah prokockao karijeru u Premier ligi kada se nije uspio nametnuti Joseu Mourinhu u Chelseaju. Englezi su ga posuđivali Fiorentini i Romi, čiji je igrač i službeno postao napustivši Otok s 24 godine na leđima. Premda su mu brojke porasle sukladno minutaži (83 nastupa, 34 gola i 22 asistencije), nogometni svijet u to doba nije svrstavao Salaha u red najboljih napadača planete, niti predviđao da bi to ikada mogao postati. Klopp je bio izuzetak i u Salahu prepoznao ono što nisu vidjeli ni Mourinho u Londonu, ni Rudi Garcia i Spalletti u Rimu.

Zato ga je u ljeto 2017. potpisao za 45 miliona eura, gotovo pa trostruko više nego što ga je Roma platila Chelseaju, a do kraja 2019. Transfermarkt je procijenio Salahovu vrijednost na 150 miliona eura!

"Sjećam se šta je Jürgen rekao Salahu u prvom razgovoru. Objasnio mu je da on nije igrač koji će kretnjom po krilu stvarati prostor za druge. Klopp je u njemu želio vidjeti glavnog igrača. Rekao mu je da zaboravi sve što je do sada radio, da će postati najbolji strijelac u momčadi ako krene ulaziti s loptom u središnji prostor. Ponudio mu je slobodu i ofanzivniju ulogu, ispostavilo se da Salahu takav način sjajno odgovara", objasnio je jednom prilikom Steven Gerrard, koji je napustio klub nekoliko mjeseci prije Kloppova dolaska.

U takvoj ulozi, Salah je već u prvoj sezoni postao najboljim strijelcem Premier lige (32 gola) i prikupio još 10 asistencija. Na vrhu liste strijelaca našao se i iduće godine (s Maneom i Aubameyangom, 22), ponovo pretprošle sezone (sa Sonom, 23), a i u aktualnom prvenstvu vodi utrku s 14 golova, koliko ima i Erling Haaland.

Paralelno sa Salahom, u redove Redsa stigao je i Andrew Robertson, koji će se također pokazati ključnim u pohodima na sve moguće trofeje, a stajao je samo devet miliona eura po dolasku iz Hull Cityja. Klopp ga je primijetio upravo na susretu Liverpoola i Hulla, Robertson nije dao “disati” Sadiju Maneu, stoga njemački stručnjak nije dugo dvojio.

"Nikada u svojoj karijeri nisam odradio pregovore brže nego s Robertsonom. To je nogometaš iz kojeg vrišti Liverpool", slikovito je govorio Klopp o karakternim i igračkim osobinama lijevog beka, čije su ofanzivne mogućnosti u kombinaciji s Trentom bile preduvjet za silovitu opsadu protivničkih golova.

Složena slagalica

Slagalica je složena u januaru 2018. godine, i to transferom koji je izazvao čuđenje mnogih. Klopp je svim silama želio Virgila van Dijka, široj javnosti ne pretjerano impozantnog stopera Southamptona, barem ne toliko da bi ga se trebalo platiti 84,65 miliona eura, koliko su Redsi izdvojili. Bio je to rekordni iznos za jednog braniča, dosad su ga prestigli samo De Ligt (85,5 u Bayern), Maguire (87 u Man. United) i Joško Gvardiol (90 u Man. City). Alen Shearer komentirao je da “Van Dijk nije vrijedan tog novca”, dio pratitelja donio je slični sud, pa se i Klopp morao “braniti”…

"Jasno mi je da se svi čude pitajući se “wow, kakve su ovo cifre”, ali mene to ne zanima. Dobili smo igrača koji nam može donijeti kvalitetu, karakter i mentalitet. Navijači trebaju zaboraviti cijenu", kazao je tada Klopp.

Cijenu su možda zaboravili, ali Van Dijkov utjecaj nikada. Sezone 2018./2019. Liverpool je u potpuno novom, dovršenom po mjeri njemačkog maga, osvojio LP, a Van Dijka je UEFA proglasila najboljim igračem Evrope, do danas je jedini branič s takvim uspjehom.

Klopp je ključne igrače pronašao u izrazito povoljnim potpisima, a čak i kada je inzistirao na pojačanjima naoko “suludih” iznosa odštete, ispostavilo se da jako dobro zna što radi. Po završetku ove sezone, upravo će tu vrlinu navijači Liverpoola posebno isticati u sjećanju na velikog trenera s Anfielda, piše jutarnji.hr

Clicky