Poznato je da ljudi s dijabetesom imaju veći rizik od kardiovaskularnih bolesti (uključujući srčani udar, moždani udar i periferne vaskularne bolesti, poput akutne ili hronične ishemije nogu što rezultira jakom boli prilikom hodanja na kratke udaljenosti). Tu je i povećan rizik od bolesti očiju, zatajenja bubrega, oštećenja živaca i seksualne disfunkcije u usporedbi s općom populacijom. Poboljšanja u regulaciji nivou šećera u krvi mogu pomoći u smanjenju rizika od tih komplikacija.
Kora cimeta pokazala se u brojnim istraživanjima na životinjama dobra u poboljšavanju nivoa šećera u krvi, iako njegov učinak na ljude nije previše jasan. Međutim, nova studija otkrila je da cimet pomaže u stabilizaciji nivoa šećera u krvi u poređenju s placebom u bolesnika s predijabetesom, piše Insider. Poboljšanje u glikemijskoj kontroli uočeno je kod pacijenata koji su primali cimet kao jedinu terapiju za dijabetes, kod pacijenata sa stanjem predijabetesa i kod onih s visokim nivoom HbA1c.
Istraživači su uvidjeli da spojevi u cimetu imaju i metaboličke i antioksidacijske prednosti. To sugerira da bi začin mogao biti siguran, pristupačan tretman kako bi se spriječilo da predijabetes pređe na dijabetes tipa 2, iako je potrebno više dugoročnih kliničkih istraživanja na ljudima.
Istraživači iz dijagnostičkog centra Joslin u Bostonu i Kliničkog sudskog centra za korejsku medicinu u Seulu proučavali su 51 učesnika iz Koreje i SAD-a, od kojih je polovina dobivala dodatak koji sadrži 500 miligrama cimeta tri puta dnevno tokom 12 sedmica. Druga polovina dobila je placebo. Za 6 sedmica nije bilo značajne razlike između dvije grupe. Međutim, nakon 12 sedmica pacijenti koji su uzimali dodatke cimeta pokazali su značajna poboljšanja u mjerama kontrole šećera u krvi.
Svrha istraživanja potencijala cimeta bila je pronalaženje sigurnih, dugoročnih i pristupačnih tretmana kako predijabetes ne bi postao dijabetes tipa 2. Pretpostavlja se da u vodi topljivi polifenolni polimeri, nazvani tip-A polimeri, aktiviraju inzulinske receptore i u ćelijama djeluju u sinergiji s inzulinom, zbog čega utječu na nivo glukoze i holesterola, posebno LDL-a. No, treba naglasiti da prekomjerno korištenje cimeta može dovesti do oštećenja jetre, a nije preporučljiv ni trudnicama.
Postoje dvije vrste cimeta, cejlonski cimet i cimet zvan kasija. Cejlonski cimet prepun je visoko vrijednih antioksidansa, vitamina i minerala te vlakana. Od minerala ističu se željezo, kalcij, cink i bakar te od vitamina, vitamin C, B2, B6 i K. Zbog svih sastojaka koje sadrži, cimet ima velika antioksidativna i antiupalna djelovanja.
Najsličnija „pravom cimetu" u pogledu sastava i organoleptičkih svojstava je znatno jeftinija kasija ili kineski cimet koji potječe iz Burme.
Čaj od cimeta
Pripremite štapić cimeta ili pola kašičice praha i umiješajte ga u omiljeni biljni čaj. Preporuka je konzumirati cejlonski cimet.
Ili...
Pustite vodu da proključa i dodajte 1 kašičicu cimeta. Neka odstoji 15 minuta. Voda će postati smeđa. Ocijedite čaj kroz sitno cjedilo i popijte.