Više nema nimalo sumnje – Bijela kuća pokušava diskreditirati doktora Anthonya Faucija, vodećeg američkog infektologa.
Kako javlja reporter Al Jazeere iz Washingtona, američki predsjednik Donald Trump marginalizira Faucija, nakon njegovi upozorenja o novom širenju korona virusa te nakon upozorenja da administracija nije najbolje odgovorila na izbijanje zaraze.
Bijela kuća je novinarima dala informaciju kako je "nekoliko predsjednikovih suradnika zabrinuto zbog čestih grešaka koje je pravio doktor Fauci".
Jedna od njih se odnosi na Faucijev komentar iz siječnja, kada je rekao da "korona virus nije velika prijetnja", ali ne kažu da je u nastavku rečenice dodao – "što ne znači da neće uskoro postati".
Udaljavanje od predsjednikovih izjava
U vrijeme kada je Fauci dao ovu izjavu nije zabilježen nijedna slučaj zaraze u Americi.
Ukazuju se i na njegovu uputu iz ožujka, kada je izjavio da "ljudi ne bi trebali hodati naokolo s maskama".
Bijela kuća ne kaže da je Fauci tom prilikom rekao da su maske "potrebne za medicinsko osoblje i za one koji pokazuju znake zaraze kako ne bi virus prenosili na druge" zbog toga što je, u to vrijeme, vladala velika nestašica zaštitne opreme.
Medicinski stručnjaci kažu da kako se više saznaje o virusue tako se mijenjaju i liječničke upute.
Fauci je na čelu Nacionalnog instituta za alergijske i infektivne bolesti, vodeći je član radne skupine Bijele kuće za korona virus i ključni komunikator koji je javnost često znao usmjeriti na drugu stranu od vrlo kontroverznih izjava predsjednika Trumpa o pandemiji.
U posljednjih nekoliko dana Fauci se ponovno udaljio od Trumpovih izjava da je u Americi odlično stanje i javno se protivio prebrzom ekonomskom otvaranju nekih saveznih država.
Posebno je bilo alarmantno njegovo upozorenje da bi SAD mogao uskoro dostići broj od 100.000 novozaraženih dnevno.
Veća podrška Fauciju nego Trumpu
U SAD-u se korona virus vrlo brzo širi, a zabilježeno je 70.000 novih slučajeva dnevno.
Samo na Floridi, bilo ih je 15.000.
Umrlo je više od 136.000 ljudi.
U međuvremenu Bijela kuća odbija reći je li predsjednik Trump izgubio povjerenje u doktora Faucija.
Samo kažu – Fauci je napravio mnogo grešaka.
"Ne slažem se s njim", rekao je Trump prošlog tjedna.
Fauci je izjavio da nije vidio predsjednika od 2. lipnja te da ga nije brifirao o zarazi u posljednja dva mjeseca.
Zapravo, Faucija predsjednik ne može izravno otpustiti, a vrlo je jasno da Trump pokušava pronaći način kako da ga se riješi.
Zato se ide na taktiku podrivanja javnog povjerenja prema Fauciju, koji ima mnogo veću potporu građana nego Trump - čak 67 posto Amerikanaca vjeruje Fauciju, kada je zdravstvena kriza u pitanju, u odnosu na 27 posto, koliko ima predsjednik.
Bilo je i nasilnih prijetnji doktoru
Moguće je da Bijela kuća želi izvršiti pritisak na doktora Faucija i tako ga natjerati da podnese ostavku.
Svo ovo vrijeme desničarske organizacije žestoko napadaju Faucija, s porukama da on jedino "želi diskreditirati predsjednika Trumpa".
Bilo je i nasilnih prijetnji, pa je Fauciju ponuđeno pojačano osiguranje zbog toga, što je on odbio.
Dok se korona virus širi zemljom predsjednik Trump dijeli poruku na Twitteru da doktori i vladin Centar za kontrolu i spriječavanje bolesti (CDC) – lažu!
„Sramotne su laži o COVID-u 19“, napisao je konzervativni komentator Chuck Woolery, u tvitu koji je predsjednik podijelio sa svojih 83 miliona sljedbenika na Twitteru.
„Svi lažu. CDC, mediji, demokrati, naši liječnici, ne svi, ali većina – da. Rečeno nam je da im trebamo vjerovati. Mislim da je sve vezano s izborima i sprečavanju otvaranja ekonomije. Dosta mi je toga“, poručio je Woolery.
Trump je prenio ovaj tvit bez ikakvih komentara, piše Al Jazeera.