Nikad zapravo ne znate šta biste mogli pronaći u vlastitom dvorištu, pogotovo ako su te stvari posebno vješte u izbjegavanju otkrivanja.
Samo 1924 svjetlosne godine od Sunčevog sistema, u sazviježđu Aquila, astronomi su upravo otkrili crnu rupu.
I to nije bilo kakva crna rupa. Nazvan Gaia BH3 ili BH3, objekt je najmasivnija crna rupa zvjezdane mase koju smo ikada uočili u Mliječnom putu, čija je masa 33 puta veća od Sunčeve.
To je druga najbliža crna rupa koju smo pronašli našem matičnom svijetu, a ona samo visi, tiho u svemiru, baveći se vlastitim poslovima oko crnih rupa. Jedini razlog zašto znamo da je tamo je taj što se nalazi u binarnoj orbiti sa zvijezdom pratilicom čije se kretanje ne može drugačije objasniti.
Da budemo jasni, BH3 ne predstavlja apsolutno nikakvu prijetnju. Gravitacijsko polje crne rupe nije jače od polja zvijezde ekvivalentne mase, a BH3 samo radi svoje. No, budući da je treća uspavana crna rupa otkrivena u Gaia podacima, postavlja pitanje koliko je još ovih zvijeri tamo vani, neopaženo kruže okolo.
"Niko nije očekivao da će pronaći crnu rupu velike mase koja vreba u blizini, dosad neotkrivena", kaže astronom Pasquale Panuzzo iz Nacionalnog centra za znanstvena istraživanja (CNRS) u Francuskoj, član kolaboracije Gaia i prvi autor rada opisivanje objekta.
"Ovo je otkriće do kojeg dođeš jednom u svom istraživačkom životu."
Crne rupe općenito spadaju u različite kategorije mase. Postoje supermasivni koji mogu biti milionima do milijardi puta veći od mase Sunca; oni se obično nalaze u središtima galaksija, a nismo sigurni kako nastaju.