U Narodnoj galeriji u Ljubljani u četvrtak je svečano proglašeno devet pobjednika 10. International Medis Awards for Medical Research (IMA).
Među njima je i vanr. prof. dr. sci. Gordana Bukara-Radujković, dr. med., iz Bosne i Hercegovine. Njen naučnoistraživački rad bio je najbolji na području pedijatrije. Konkurs već deset godina nagrađuje izvrsna naučnoistraživačka dostignuća ljekara i farmaceuta iz devet država srednje i jugoistočne Evrope.
Vanr. prof. dr. sci. Gordana Bukara-Radujković, dr. med., prva je autorica članka "Evidence of increasing incidence of type 1 diabetes and ketoacidosis among children in the Republic of Srpska in period 2017–2022 with special focus on COVID-19 global pandemic years.” Članak je objavljen u uglednom naučnom časopisu Frontiers in Public Health.
O istraživanju je profesorica Gordana Bukara-Radujković izjavila:
"Nadamo se da će rezultati našeg istraživanja pomoći da se utvrdi odgovor na pitanje kako je pandemija COVID-19 uticala na pojavu dijabetesa tipa 1 u svijetu. Nadalje, rezultati našeg istraživanja mogli bi pomoći lokalnim i globalnim kreatorima zdravstvene politike da naprave akcione planove, programe prevencije itd. o tome kako postupiti u potencijalnim budućim pandemijskim krizama i ne dozvoliti da pacijent bude primljen u bolnicu s ketoacidozom prije nego što se otkrije dijabetes.“
Svi pobjednici konkursa 10. International Medis Awards for Medical Research (po abecednom redu područja):
-Farmacija: dr. sci. Milena Anđelković, mr. pharm., Srbija
-Gastroenterologija: David JM Bauer, dr. med., Austrija
-Ginekologija: dr. sci. Gábor Szabó, dr. med., Mađarska
-Intenzivna medicina i anesteziologija: Nikola Bradić, dr. med., Hrvatska
-Neurologija: Marija Babunovska, dr. med., Sjeverna Makedonija
-Oftalmologija: dr. sci. Maja Živković, dr. med., Srbija
-Pedijatrija: vanr. prof. dr. sci. Gordana Bukara-Radujković, dr. med., Bosna i Hercegovina
-Pulmologija i alergologija: dr. sci. Jure Urbančič, dr. med., Slovenija
-Reumatologija: Irina Gessl, dr. med., Austrija
Za nagrade 10. International Medis Awards mogli su se prijaviti ljekari i farmaceuti koji su svoje naučnoistraživačke radove objavili u uglednim naučnim publikacijama s faktorom uticaja višim od 1,500. Na konkurs su ove godine stigle 242 prijave iz Austrije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Hrvatske, Mađarske, Sjeverne Makedonije, Slovenije i Srbije. Svim visokim kriterijima za nominacije za nagradu International Medis Awards odgovaralo je 148 prijava.
Predsjednik međunarodne stručne komisije prof. dr. sci. Borut Štrukelj, mr. pharm., komentirao je prijavljene radove:
"Svake godine međunarodna stručna komisija pregledava pristigle vrhunske naučne radove. To nas ispunjava nadom u budućnost medicine i farmacije u našem okruženju. Istovremeno osjećamo i veliku odgovornost kada je u pitanju ocjenjivanje radova, naročito kada biramo one koji se zaista ističu. Čestitam svim autorima čija su istraživanja dostigla visoke standarde potrebne za objavljivanje u najprestižnijim naučnim časopisima te ih pozivam da i ubuduće učestvuju na konkursu International Medis Awards."
Tone Strnad, mr. pharm., osnivač nagrada International Medis Awards i preduzeća Medis, na svečanoj dodjeli izjavio je:
"Ove nagrade pokrenuli smo prije deset godina kako bismo poboljšali prepoznavanje dostignuća ljekara i farmaceuta srednje i jugoistočne Evrope u stručnoj, a prije svega laičkoj javnosti te ih ujedno podstaknuli da nastave daljnji ili još opsežniji rad na odabranom polju naučnog istraživanja. Tokom decenija nagrade su izrasle u cijenjenu stručnu referencu u medicinskim i farmaceutskim krugovima. Kao inicijator dodjele ovih nagrada na to gledam s velikim zadovoljstvom i ponosom".
Maja Strnad Cestar, direktorica Medisa, objašnjava zašto preduzeće podržava taj konkurs.
"Naša misija je poboljšati kvalitet života pacijenata u našoj regiji, a u tome je neizostavna uloga ljekara i farmaceuta. Zato smo već desetu godinu glavni sponzor nagrada IMA. Vjerujem da podrškom ovih nagrada povećavamo optimizam u medicini i farmaciji, podstičemo povjerenje u nauku i time doprinosimo stvaranju boljeg sutra za sve nas".
Dr. sci. Martina Perharič, mr. pharm., stručna direktorica preduzeća Medis, istaknula je važnost naučnih istraživanja.
"Rad u nauci je težak posao pun izazova. Ako to radite uz svoj redovni klinički rad, pogotovo u zemljama u kojima nema mnogo novca ili podrške za istraživanje, onda je predanost nauci zaista izvanredna. To nesumnjivo zaslužuje širu pažnju stručne, ali i laičke javnosti. Nagrade isto tako pomažu u jačanju povjerenja i ugleda vrijednih ljekara i farmaceuta koji pomažu ljudima da dobiju bolje mogućnosti liječenja".