Svjetsko stanovništvo sutra će dosegnuti osam milijardi, procjenjuju Ujedinjeni narodi. Sljedeće će godine indijsko stanovništvo nadmašiti kinesko. Jer će se Indija izjednačiti i početi prestizati brojku kineskog stanovništva od 1,4 milijarde, navodi UN u svom izvještaju World Population Prospects.
Svjetsko stanovništvo za 12 godina naraslo sa sedam na osam milijardi
Globalnoj populaciji je trebalo 12 godina da poraste sa 7 na osam milijardi. U izvještaju se kaže da će sada trebati otprilike 15 godina da dosegne brojku od 9 milijardi. Što pokazuje da ukupna stopa rasta globalne populacije usporava. "Ovogodišnji Svjetski dan stanovništva pada u godinu prekretnicu, kada očekujemo rođenje osmomilijarditog stanovnika Zemlje", kazao je glavni sekretar UN-a António Guterres.
"Ovo je prilika da slavimo našu različitost, prepoznamo našu zajedničku ljudskost i divimo se napretku u zdravstvu koji je produžio životni vijek i dramatično smanjio stope smrtnosti majki i djece. U isto vrijeme, to je podsjetnik na našu zajedničku odgovornost da brinemo o našem planetu. Te trenutak za razmišljanje o tome gdje još uvijek ne ispunjavamo svoje obaveze jedni prema drugima', dodao je. Svjetsko stanovništvo sada raste po najsporijoj stopi od 1950. godine. A stopa pada na ispod 1 posto 2020. godine. Najnovije projekcije UN-a pokazuju da bi svjetska populacija mogla porasti na oko 8,5 milijardi 2030. godine i 9,7 milijardi 2050. godine, piše Daily Mail.
Najveći porast u podsaharskoj Africi
Predviđa se da će dosegnuti vrhunac od oko 10,4 milijarde ljudi tokom2080-ih. Te ostati na toj razini do 2100. godine. World Population Prospects 2022 navodi da je plodnost značajno pala u posljednjim desetljećima u mnogim zemljama. Predviđa se da će se stanovništvo 61 zemlje ili područja smanjiti za 1 posto ili više između 2022. i 2050. godine. Zbog kontinuirano niske razine plodnosti i, u nekim slučajevima, povišene stope emigracije. Više od polovice predviđenog porasta globalnog stanovništva do 2050. godine bit će koncentrirano u osam zemalja. Demokratskoj Republici Kongo, Egiptu, Etiopiji, Indiji, Nigeriji, Pakistanu, Filipinima i Ujedinjenoj Republici Tanzaniji. Očekuje se da će zemlje podsaharske Afrike pridonijeti više od polovice očekivanog povećanja do 2050.