Sport

Velika afera potresa bh. fudbal: Kako se dovode strani igrači? Mnogima prijeti protjerivanje

Saopćenje Sinidikata profesionalnih fudbalera (SPF BiH) u Bosni i Hercegovini podiglo je buru u bh. sportskoj javnosti.

Tajming u kojem se problematizira status stranih igrača u BiH naveo je mnoge da pomisle da je povezan sa jednako burnim dešavanjima na premijerligaškoj sceni, vezanim za napadača Željezničara Clerismarija Santosa.

Kako je poznato, najvećoj zvijezdi "Plavih" sa Grbavice istekao je ugovor i vlada drama gdje će nastaviti karijeru.

Dva načina za strance

Potom je Željo objavio da se u pregovorima s drugim klubovima u vezi Santosa koristi krivotvoreni dokument. Zatim je stigla informacija da je 21-godišnji Brazilac za "Plave" igrao kao amater (igrač bez prefesionalnog ugovora).

Kao šlag na tortu uslijedilo je Saopćenje Sindikata vezano baš za - strance amatere!

Znači, razloga je više nego dovoljno da od SPF-a zatražimo pojašanjenje mnogih dilema.

Prva je bila - na koji način stranci kao amateri mogu nastupati u bh. nogometu?

"Strani državljani u BiH, koji igraju fudbal mogu potpisivati amaterske ugovore u dva slučaja, i to ako su redovni studenti tj. ako borave u našoj državi na osnovu studentske vize, ili ako su u drugom pravnom licu zaposleni u radni odnos na određeno ili neodređeno, te bavljenje fudbalom predstavlja dopunsku djelatnost.

Obaveza je Nogometnog saveza BiH kontrolisati i ispitati pod kojim okolnostima se stranac prijavljuje kao amater da igra fudbal u našem fudbalskom sistemu", saopćili su nam iz SPF-a BiH.

Koji je bio motiv da baš u ovom trenutku izađete sa saopćenjem vezanim za status stranaca s obzirom na to da ga mnogi povezuju s pojedinim premijerligaškim klubovima?

U proteklih pola godine imali smo zaista na desetine slučajeva i poziva od fudbalera iz Argentine, Čilea, Kolumbije, Kine, Brazila, Nigerije i drugih država, koji su nastupali u entitetskim rangovima.

Krše zakone

Imali smo situacije gdje smo morali igračima pomagati kako bi izbjegli krivičnu odgovornost jer klubovi nisu ni znali da moraju imati vize i dozvole boravka.

Zaista, gledali smo stanje gdje strani državljanin nastupa u trećem rangu bh. fudbala kao igrač amater, sa turističkom vizom, što krši zakone i fudbalska pravila.

Svjesno smo čekali kraj takmičarske sezone kako bi o ovoj temi razgovarali u javnosti, jer želimo da zakoni i pravila važe jednako za svaki klub.

Svakako, problem je što registracija igrača nije centralizovana već se vrši putem kantonalnih/područnih saveza, gdje lokalni klubovi imaju veliki utjecaj.

Postoji li dobna granica do koje igrači mogu biti amateri, nevezano da li su stranci ili domaći?

"Igrači mogu potpisivati amaterske ugovore ako su mlađi od 23 godine, ili su ponikli u tom klubu. Važno je istaći i na odredbe pravilnika o statusu i transferu igrača FIFA-e (Svjetska nogometna federacija), koje govore da amater koji ostvaruje primanja na osnovu dodatnih ugovora/sporazuma sa klubom, koja su veća od davanja kluba za sportsku opremu, transport i pojačanu sportsku ishranu, smatram će se profesionalcem i sva pravila koja vaze za profesionalce će se primjenjivati na takvog igrač".

Clicky