IFAB, najviše sudijsko tijelo u svijetu nogometa, večeras će se sastati u Dohi kako bi odobrilo nekoliko važnih promjena u pravilima. Te će promjene stupiti na snagu prvog dana jula. Riječ je o pet pravila koja bi trebala unaprijediti nogomet.
Izmjene
Korištenje pet zamjena na utakmici, uvedeno kao izmjena pravila uslijed korone, na sastanku u Dohi će biti službeno i trajno upisano u pravila nogometne igre, saopćio je Odbor Međunarodnog nogometnog saveza (IFAB). Od izbijanja pandemije 2020. bilo je dopušteno najviše pet zamjena po ekipi umjesto dotadašnje tri.
Sada će to pravilo postati trajno, iako će njegova upotreba u različitim takmičenjima ostati na upravljačkim tijelima koja organiziraju utakmice. Premier liga je, na primjer, dopustila pet zamjena kada je tu ideju prvi put iznijela FIFA u maju 2020., ali se vratila na tri zamjene. Međutim, pristala je na to da se od sljedeće sezone opet dopusti pet zamjena. U svakom slučaju, na takmičenjima koja organizira FIFA to će pravilo ostati trajno.
IFAB je rekao da će pet promjena po ekipi i dalje biti dopušteno u najviše tri intervala, a potencijalna šesta zamjena bila bi dopuštena ako utakmica uđe u produžetke. IFAB-ove promjene počet će se primjenjivati 1. jula. Tijelo osnovano 1886. godine da djeluje kao čuvar zakona igre također će raspravljati o zamjenama za slučaj potresa mozga igrača i o poluautomatskom VAR-u za ofsajd.
Poluautomatski var
Poluautomatski VAR, koji će omogućiti otkrivanje ofsajda u nekoliko sekundi, testiran je u posljednje dvije godine i bio je isproban na FIFA Svjetskom klupskom prvenstvu u februaru. Koristi automatiziranu detekciju lopte i trenutno stvara trodimenzionalne modele pozicije igrača.
Igranje rukom
Ako igrač spriječi očiglednu mogućnost za gol protivnika tako što igra rukom, bit će mu pokazan direktan crveni karton, bez obzira na dio terena na kojem je napravio prekršaj.
Pozicioniranje golmana kod penala
Još jedna bitna propozicija koja će biti usvojena na ovom sastanku je i to da golman tokom izvođenja penala mora biti na liniji s obje noge. Dakle, golman ne smije stajati ni ispred ni iza gol-linije.
Ofsajd
Jedna od propozicija o kojoj će se razmatrati, ali o njoj neće biti odlučivano na večerašnjem sastanku, je i poluautomatski ofsajd. Naime, radi se o tome da, ako je napadaču zadnji dio tijela kojim može dodirnuti loptu u liniji s odbranom, u tom slučaju neće biti sviran ofsajd. Legendarni italijanski sudija Pierluigi Collina, koji je predsjednik FIFA-inog sudiskog odbora, rekao je da se i dalje traži rješenje za problem ofsajda.