Svijet

Vatikan na mukama: Niko ne zna kako treba izgledati protokol smrti bivšeg pape

Vatikan na mukama zbog lošeg zdravstvenog stanja bivšeg pape Benedikta: Nitko ne zna kako bi trebao izgledati njegov pogreb i protokol nakon njegove smrti benedikt xvi u kolicima

Katolička crkva ima stroge protokole i isplanirane korake nakon smrti svog vođe, ali kako zdravlje bivšeg pape Benedikta slabi, nije jasno hoće li se ti isti protokoli primjenjivati na umirovljenog papu, poznatog kao emeritus. Zbog toga je Vatikan na mukama.

Kada se Benedikt XVI povukao 2013. zbog starosti, postao je prvi papa u 600 godina koji je odstupio s mjesta prvog čovjeka Katoličke crkve. Rođen kao Joseph Ratzinger, njemački kardinal izabran je u aprilu 2005. i odlučio se zvati Benedikt.

Gotovo cijelu deceniju u Vatikanu su zapravo dvojica papa živjela zajedno. Bivši papa Benedikt boravio je u Vatikanskim vrtovima u samostanu Mater Ecclesiae. Povremeno se pojavljivao uz svog nasljednika papu Franju.

'Nikada prije nismo imali slučaj da će živi Papa pomoći pokopati mrtvog Papu', rekao je za BBC katolički historičar John McGreevy.

U pravilu, kada papa umre, prvo se potvrđuje njegova smrt. Onda čelni ljudi stranih država bivaju neformalno obaviješteni prije nego što Radio Vatikan objavi vijest o njegovoj smrti.

Šta će uraditi

Osoba koja upravlja Vatikanom od smrti jednog pape do izbora drugog naziva se 'camerlengo', a to je trenutno kardinal Kevin Farrell. Ali budući da Benedikt više nije papa, neki od kardinalovih zadataka koje mora obaviti nakon smrti pape možda više nisu prikladni.

Camerlengo ima ulogu službeno potvrditi papinu smrti, i to na način da ga lupka po glavi tri puta malim srebrnim čekićem i doziva njegovo ime. Također će nadgledati uništavanje papinog Ribarovog prstena, pečaćenje papinskih stanova, organiziranje sprovoda i pripremu konklave za izbor nasljednika.

Kako je Franjo već papa, postoji znatna neizvjesnost oko toga što će camerlengo učiniti u slučaju Benediktove smrti.

Ko će voditi sprovod

Papinim sprovodom obično predsjeda dekan kardinalskog zbora, a to je trenutno kardinal Giovanni Battista Re. No, u u slučaju smrti Benedikta očekuje se da će papa Franjo voditi sprovod. Ceremonija se obično odvija ili u bazilici svetog Petra ili na trgu ispred nje. A nakon toga se papu pokopa u kriptu ispod bazilike.

Svaki Papa može odrediti vlastite pogrebne aranžmane. Iako je Benediktova porodica pokopana u Njemačkoj, njegov biograf, Peter Seewald, rekao je da bivši papa želi biti pokopan u grobnici koja je pripadala njegovom prethodniku Ivanu Pavlu II prije nego što je proglašen svetim i preseljen na drugo mjesto u Vatikan.

Najznačajniji ritual nakon smrti pape, izbor novog poglavara Katoličke crkve, u ovom slučaju se neće dogoditi.

Ali tačni protokoli koje će Vatikan slijediti su nejasni, budući da Katolička crkva tek treba objaviti bilo kakve javne informacije.

Poznavatelj vatikanskih pitanja Massimo Franco rekao je za BBC da će sve procedure morati biti 'napisane ispočetka', te da nakon Benediktove ostavke 2013. Katolička crkva nije precizirala kako će izgledati protokol u slučaju njegove smrti.

Nepredviđene posljedice

Također je upozorio da bi moguća Benediktova smrt mogla imati nepredviđene posljedice na papinstvo, poput normalizacije ostavke pape.

'Za neke unutar Katoličke crkve Benediktova ostavka predstavlja jedinstvenu okolnost koja se više nikada neće morati ponoviti. Za druge bi to moglo predstavljati presedan i stoga bi se ostavka nekog pape mogla ponoviti. Ali ovo ostaje veliki upitnik, baš kao i sve oko smrti i sprovoda Benedikta XVI', kazao je Franco.

Kako je Benedikt prethodno bio državni poglavar Vatikana, neovisnog grada-države okruženog Rimom i kojim upravlja papa, moguće je da će se za njega organizirati državni sprovod. No i tako nešto nije se nikada dogodilo i neistraženo je područje.

Clicky