Kup BiH / Sarajevo palo nakon penala na Bilinom polju: Mostar na nogama, Velež osvojio trofej nakon 36 godina!

U Zenici se igrao finalni meč Kupa Bosne i Hercegovine u fudbalu između Veleža i Sarajeva. Nakon 0:0 u regularnom toku, nakon penala sa 4:3 slavili su mostarski "Rođeni" kojima je to prvi trofej nakon 36 godina, kada su osvojili Kup bivše Jugoslavije.

Tribine zeničkog stadiona Bilinog polja bile su odlično popunjene, izuzev južne tribine za koju je ranije odlučeno da na njoj neće biti navijača.

Ulog je bio ogroman, pobjednik današnjeg susreta ne samo da je osvojio trofej, nego i izborio plasman na evropsku scenu, odnosno kvalifikacije za Konferencijsku ligu, s obzirom da niti bordo tim niti “Rođeni” kroz Premijer ligu nisu osigurali nastup u Evropi, što donosi u startu više od 400.000 eura.

Slavlje igrača i navijača Veleža

Sarajevo je u Kupu BiH osvojilo sedam trofeja, najviše od svih klubova, dok je “Rođenima” ovo prvo finale i prvi trofej u ovom takmičenju. Utakmicu je sudio najbolji bh. arbitar Irfan Peljto.

Sastavi: SARAJEVO: Dizdarević, Hebibović, Šabanović, Mujakić, Lazić, Dupovac, Đokanović, Varešanović, Kapić, Suljić, Ahmetović. Trener: Dženan Uščuplić.

VELEŽ: Jovičić, Radović, Zvonić, Zeljković, Ćosić, Anđušić, Ovčina, Hasanović, Dejanović, Džanković, Radovac. Trener: Feđa Dudić.

TOK UTAKMICE

Penali: Suljić - 1:0, Ovčina - 1;1, Varešanović - stativa, Haskić - 1:2, Šećerović 2:2, Zvonić - brani Dizdarević, Oremuš - brani Bogdanović, Pršeš - 2:3, Bodul - 3:3, Brandao - 2:3. Velež osvaja Kup!

Penali će se šutirati na gol iza kojeg su najvatreniji navijači bordo tima. Prvi će šutirati Suljić za Sarajevo.

90+2 - Kraj utakmice, pobjednika odlučuju penali! Sarajevo je prošle godine upravo izvođenjem jedanaesteraca slavilo protiv banjalučkog Borca i osvojilo Kup BiH.

I tada je bilo 0:0 na ovom stadionu nakon regularnog toka.

90. minut - Po lijevom krilu slalom je napravio i Brandao, kojeg je faulirao Šabanović i zbog drugog žutog kartona morao je napustiti igru. Sarajevo do kraja sa igračem.

Kod Veleža izmjena golmana, Bogdanović umjesto Jovičića zbog mogućih penala.

89. minut - Sjajna šansa za Velež. Dejanović se ubacio iz drugog plana, prošao po lijevom krilu, ali je loše šutirao iz izgledne pozicije.

87. minut - Vehabović je šutirao, lopta zakačila živi zid i otišla u korner, prvi za Velež, koji nije donio ništa.

85. minut - Šećerović je "razbio" Radovića i dobio žuti karton. Slobodan udarac za Velež iz izgledne situacije.

Veliki ulog u igri (Foto: Anadolu Agency)

84. minut - Tvrda igra u finišu. Sve smo bliži penalima. Dvije izmjene u Sarajevu: Bodul umjesto Hebibovića, kao i Bagarić umjesto Ahmetovića.

80. minut - Dvije izmjene u bordo timu. Mujakić izlazi, ulazi Pidro, dok je Oremuš zamijenio Đokanovića.

77. minut - Silovit, ali neprecizan šut Pršeša iz daljine.

75. minut - Dvostruka izmjena kod Veleža. Ulaze Vehabović i Pršeš umjesto Hasanovića i Anđušića.

Borba za trofej u Kupu (Foto: Anadolu Agency)

73. minut - Prva izmjena kod Sarajeva. Šećerović ušao umjesto Kapića. Utakmica se nastavlja.

71. minut - Dron iznad terena zbog čega je Peljto zaustavio meč, kao i zbog baklji koje su ubačene na teren.

66. minut - Ahmetović je izbio pred golmana Jovičića, ali nije uspio uputiti jači udarac. Golman Veleža zaustavio je njegov udarac.

Bakljama odgovorile i bordo pristalice

64. minut - Šansa za Velež! Anđušić odlično ubacio, Ovčina šutirao glavom, ali je lopta prošla pored gola. Navijači Veleža zapalili su baklje zbog čega se ne teren spustio oblak dima.

62. minut - Radovac je pokušao sa blizu 40 metara iznenaditi Dizdarevića, ali nije bio precizan. Izmjena kod Veleža: Brandao umjesto Džankovića.

Bakljada navijača Veleža

60. minut - Žestok start Lazića na Zeljkoviću. Opravdan žuti karton stoperu Sarajeva.

54. minut - "Požutio" je i Đokanović (Sarajevo) zbog prekršaja. Može biti opasno i pred bordo golom. Ipak, slobodan udarac nije donio ništa novo.

50. minut - Novi žuti karton dobio je Zvonić (Velež) nakon prekršaja nad Ahmetovićem.

Čekamo na golove

47. minut - Ne bude li pobjednika nakon 90 minuta, odmah će se izvoditi penali.

46. minut - Počinje drugi dio. Haskić ulazi kod Veleža umjesto Ćosića.

45. minut - Sudija Peljto svira kraj prvog poluvremena. Čak devet šuteva Sarajeva, ali samo jedan u okvir gola. Oba šuta Veleža bila su u okvir.

43. minut - Ponovo Kapić sa 18 metara silovito šutira, ali ponovo je neprecizan.

38. minut - Nervoza i na klupama. Žuti karton za rezervnog igrača Veleža Pršeša.

Borben duel u Zenici

34. minut - Još jedna solo-dionica Džankovića, ali nema prave podrške.

31. minut - Burno u kaznenom prostoru Veleža. Tri udarca Sarajeva u nekoliko sekundi, ali mreža Veleža se ne trese.

30. minut - Džanković je pretrčao gotovo pola terena, ušao u kazneni prostor Sarajeva, ali je bilo previše odbrambenih igrača bordo tima da bi uspio nešto više uraditi.

Podrška bordo timu

28. minut - Ponovo gužva pred golom Veleža. Centaršut u kazneni prostor, golman Jovičić je promašio loptu, ali niko tu njegovu grešku nije uspio iskoristiti.

26. minut - Drugi žuti karton za Sarajevo. Šabanović žestoko startao nad Ovčinom.

23. minut - Bordo tim i dalje ima inicijativu. Žute kartone dobili Dupovac i Džanković.

17. minut - Ponovo sjajna šansa za Sarajevo. Mujakić je izašao sam na golmana Jovičića, koji je odbranio njegov šut.

Veliki broj navijača Veleža

16. minut - Sarajevo ima više od igre, "Rođeni" i dalje bez udarca prema golu Dizdarevića.

8. minut - Igra se borbeno, Velež je uspostavio terensku inicijativu. Sjajna podrška ekipama stiže i sa tribina.

5. minut - Počelo je finale sa dvije velike šanse Sarajeva. Prvo je Kapić nakon odlične akcije ostao sam na 18 metara, gađao donji desni ugao, ali lopta je prošla pred gola.

Tek što je meč nastavljen, pokušao je i Hebibović iz šesnaesterca, ali lopta je također završila pored gola.