digitalizacija u poljoprivredi

Uz podršku EU Farma “Đug” u Živinicama danas dronovima nadzire goveda i prska voće

Nama su odobrena sredstva nakon što sam prisustvovala dvjema sesijama vezanim za digitalizaciju u poljoprivredi i tada sam dobila ideju da bismo mogli aplicirati na ovaj projekt EU što smo i učinili i kao rezultat dobijanja tog projekta danas imamo opremu koja nam uveliko pomaže kako u očuvanju i povećanju naše poljoprivredne proizvodnje, tako i očuvanju životne sredine, kaže Munevera Đug za Raport

Nedavno odobrenje početka otvaranja pregovora Evropske unije s BiH o pridruživanju EU velika je nada za sve one koji očekuju da će naša zemlja ubrzati svoj put ka boljoj i sigurnijoj budućnosti, odnosno ka članstvu u EU.

Posebno u to vjeruju oni koji su već imali pozitivna iskustva s projektima koje Evropska unija godinama realizira u našoj zemlji i s kojima je pružila ogromnu i nesebičnu podršku u svim segmentima bh. društva.

Farma "Đug"

Podršku EU je naročito važna za mala i srednja preduzeća u BiH koja stvaraju nove vrijednosti, zapošljavaju ljude i nastoje biti bolji dio ove zemlje i koji se trude svojim radom i zalaganjem opravdati i dobivenu podršku i povjerenje koje im je ukazano. Jedan od takvih projekata je i EU4BusinessRecovery.

Među korisnicima jednog od programa podrške EU preduzećima u BiH, kojeg uz EU podržava i njemačka Vlada, jeste i Farma „Đug“ d.o.o. Živinice na čijem je čelu direktorica Munevera Đug.

Efikasnije djelovanje i smanjenje gubitaka

Ona za Raport kaže da je farma „Đug“ porodična firma osnovana 2008. godine koja se bavi mješovitom poljoprivrednom proizvodnjom, ratarstvom, voćarstvom i stočarstvom.

Farma "Đug": Zadovoljni rezultatima koje ostvaruju realizacijom projekta

Imaju 80 grla stoke, četiri konja i zasad voćnjaka od oko 2,5 hektara, a siju i žitarice i hranu za stoku.

U želji da unaprijede proizvodnju i uvjete rada na svojoj farmi direktorica Munevera Đug ističe da je, nakon što je prošle godine prvi put aplicirala na neki od projekata, danas zadovoljna učincima koje ostvaruju realizacijom projekta.

„Prije svega, zahvalna sam što mi je omogućeno da postanem korisnica ovog projekta koji je podsticaj i nama, ali i svim drugim poljoprivrednim proizvođačima. Nama su odobrena sredstva nakon što sam prisustvovala dvjema sesijama vezanim za digitalizaciju u poljoprivredi i tada sam dobila ideju da bismo mogli aplicirati na ovaj projekt EU, što smo i učinili i kao rezultat dobijanja tog projekta danas imamo opremu koja nam uveliko pomaže, kako u očuvanju i povećanju naše poljoprivredne proizvodnje, tako i očuvanju životne sredine“, kaže Munevera Đug za Raport.

Ova vrijedna i agilna poduzetnica pojašnjava da je implementacijom projekta, na farmi „Đug“ omogućeni nadzor imanja i grla stoke tokom 24 sata.

„Zahvaljujući najsavremenijim dronovima za nadgledanje i snimanje velikih površina usjeva, mogu se detektovati promjene koje nastaju usred suše, bolesti kulture ili prevelikog navodnjavanja, te odmah djelovati i tako smanjiti gubitke. Dron za prskanje usjeva i voćnjaka može da odmijeni radnika, koji je potrebno samo da upravlja konzolom, a ne da se kao ranije izlaže pesticidima. Mi smo svjesni da je pred nama još uvijek mnogo rada da bismo dostigli evropske standarde, ali smo ohrabreni da nam na tom putu ima ko podršku i dati nam „vjetar u leđa“ da budemo što bolji, a to ovaj i slični projekti Evropske unije sigurno jesu“, ističe Munevera Đug.

Pametne ogrlice za goveda

S ponosom Munevera Đug naglašava da zahvaljujući projektu EU svaka krava na Farmi „Đug“ ima pametnu ogrlicu.

„Na taj način u svakom trenutku mogu se pratiti aktivnosti životinje, njihova zdravstvenu sliku, što će doprinijeti povećanju stočnog fonda. Dobili smo i meteorološku stanicu, koja nam pomaže u planiranju svakodnevnih aktivnosti na imanju. Uz ovu opremu, smanjit ćemo naše gubitke, imat ćemo veću proizvodnju i radnici će imati manje posla“, naglašava Munevera Đug.

Farma "Đug"

Ona ističe da Farma „Đug“ već ima ponude i da usluge prskanja voća opremom koju im je omogućila EU, vrše i za druge voćare.

Također, direktorica Farme „Đug“ otkriva i da su nabavili novu pasminu goveda.

„To je pasmina Agnus, riječ je o pasmini koja se uzgaja zbog proizvodnje mesa i daje najkvalitetnije meso. Nabavili smo prvih sedam goveda te pasmine“, kaže Munevera Đug.

Na Farmi „Đug“ i ubuduće namjeravaju unapređivati svoje poslovanje i na svom imanju provoditi najbolje prakse, a sve s ciljem kako bi i oni i krajnji korisnici njihovih proizvoda bili maksimalno zadovoljni.

Inače, u protekloj deceniji, Delegacija EU u BiH je implementirala oko 1.000 projekata, ukupne vrijednosti blizu milijardu eura grantova.

Dušan Bokan, vlasnik firme Omorika-Pet ambalaža iz Doboja, jedan je od korisnika podrške Evropske unije i Evropske banke za obnovu i razvoj i to kroz program za podršku konkurentnosti malih i srednjih preduzeća.

On je još prije nekoliko godina kroz kredit i tehničku podršku za poboljšanje mjera za zaštitu zdravlja i zaštitu na radu, zaštitu okoline i kvaliteta proizvoda i sve u skladu sa EU standardima napravio pravu revoluciju u proizvodnji PET ambalaže.

Omorika proizvodi pretforme i plastičnu ambalažu od PET-a, materijala koji je najpoznatiji kao prozirna plastika. Pretforme i ambalaža se zatim prodaju raznim klijentima, koji ih koriste kao ambalažu za pića, ulja i hemijske proizvode.

PET je plastika koja se u svijetu najviše reciklira. Proizvođači je vole jer je sigurna, jaka, prozirna i raznovrsna. Kupci je biraju jer je sigurna, lagana, otporna na razbijanje i može se reciklirati.

Projekti EU i za ekonomiju i za okoliš

“Značajno iskustvo EBRD-a u velikim regionalnim inicijativama u kombinaciji sa praktičnim znanjem EU politike za mala i srednja preduzeća nastoji stvoriti maksimalne koristi za mala i srednja preduzeća u Bosni i Hercegovini,” poručeno je tada iz Delegacije EU u Bosni i Hercegovini.

Danas se kompanija Omorika može pohvaliti da ima modernizirane kapacitete da ispuni sve zahtjeve EU standarda propisanih uvjetima za evropski put BiH.

Firma Omorika PET iz Doboja prije nekoliko godina dobila je podršku EU

„Zahvaljujući tadašnjem kreditu i podršci mi smo nabavili dvije važne mašine – hladionik za vodu i sušilicu za PET, obje energetski efikasne. Osoblje Omorike je prošlo obuku kako da se ova oprema sigurno koristi što je za nas bilo veoma značajno. Sa tim mašinama, naš proizvodni proces je postao stabilniji a finalni proizvodi su danas kvalitetniji. Što se tiče usklađenosti sa zahtjevima zaštite okoline, nova sušilica ne emituje gasove koji doprinose smanjenu količine kisika. Uz podršku EU postali smo mnogo konkurentniji na evropskom tržištu, kada su u pitanju naši proizvodi, njihova dostava i prodaja”, kaže Bokan za Raport.

On ističe i da kompanija na čijem je čelu kontinuirano podiže nivo svijesti u lokalnoj zajednici o prikupljanju PET ambalaže za recikliranje kako bi sačuvali okoliš.

„Tako da se može reći da projekti EU, ne samo da podstiču domaću ekonomiju, nego se kroz te projekte itekako vodi računa o zaštiti okoliša“, naglašava Bokan.

Kompanija je danas konkurentna na tržištu EU

Naši sagovornici, korisnici projekata EU naglašavaju da su itekako svjesni važnosti ispunjavanja uvjeta BiH na evropskom putu i za mala i srednja preduzeća koja će morati implementirati niz novih zakonskih i reformskih odredbi koje propisuje evropsko zakonodavstvo.

Ističu i da su također svjesni da će taj put biti težak i trnovit, ali da se s radom, voljom, upornošću i spremnošću na promjene za bolja vremena i uz podršku Evropske unije koja je do sada već realizirala ogromnu podršku malim i srednjim preduzećima, sve može postići.

Slične vijesti

Clicky