TEMELJ ZA DALJNJI RAZVOJ

Uticaj na razvoj mozga: Ove stvari pomažu da se vaša beba osjeća voljeno

tešku infekciju beba sa roditeljima leži tetovaže

Želite biti sigurni da se vaša beba osjeća voljeno? Prema portalu Psychology Today ovih 10 radnji potiču osjećaje ljubavi, sreće i smirenosti. Dokazano je da te radnje pozitivno utječu na razvoj mozga, mijenjaju DNK nabolje i postavljaju temelje za buduće jezične vještine, akademsko učenje, kvalitetne odnose i sveukupno zadovoljstvo životom.

Veselo pričanje

Novorođenčad više voli majčin glas, posebno kada ga karakteriziraju veseli govor i pojednostavljeni jezik. Ovakva vrsta govora naziva se “motherese“, a može pomoći u učenju jezika angažiranjem emocija i naglašavanjem jezične strukture.

Kontakt očima

Uspostavljanje kontakta očima s dojenčadi potiče sreću, zbližavanje i razvoj mozga. Kontakt očima povezan je sa sinkroniziranim moždanim valovima između roditelja i djeteta, što pozitivno utječe na razvoj vokabulara.

Maženje i grljenje

Fizički kontakt, kao što je kontakt koža na kožu, potiče osjećaj ljubavi i povezivanje. Ima dugotrajne učinke na molekularni profil djeteta, utječe na razvoj DNK i smanjuje pokazatelje majčinskog stresa.

Usklađivanje

Usklađivanje, sposobnost da se odgovori na djetetove potrebe (toplina, hrana, san, sigurnost i ljubav), jača regije mozga ključne za društveno, kognitivno i emocionalno funkcioniranje.

Igranje

Ravnoteža između samostalne igre i interaktivne igre pridonosi djetetovu rastu. Kvalitetna igra predviđa pozitivne promjene u oksitocinskim sistemima i DNK.

Osmijeh

Majčin osmjeh izaziva veće osmijehe kod beba, potičući zajednički pozitivan učinak. Dojenčad u dobi od četiri mjeseca tempira svoj osmijeh kako bi izmamila pozitivne odgovore svojih majki, aktivirajući opsežne moždane mreže i osiguravajući dopaminsku nagradu.

Pjevanje ili puštanje muzike

Vesela muzika ima umirujući učinak na bebe, utječe na njihovo raspoloženje i pridonosi razvoju jezika. Pjevanje i sviranje utječu na razvoj pažnje kod dojenčadi, a ritmičke informacije igraju ključnu ulogu u ranom učenju jezika.

Čitanje

Čitanje dojenčadi povezano je s povećanom toplinom i osjetljivošću roditelja, što dovodi do smanjenog stresa kod roditelja. Dosljedne navike čitanja pozitivno utječu na razvoj jezičnih vještina kod djece u budućnosti.

Rituali i rutine

Porodične rutine i rituali pridonose zdravlju djece, akademskom uspjehu i jačim porodičnim odnosima. Predvidljivost u rutinama pomaže dojenčadi u samoregulaciji, dosljednosti i osjećaju sigurnosti.

Smireno i radosno raspoloženje

Dojenčad je osjetljiva na emocionalna stanja svojih roditelja. Pozitivne emocije kod dojenčadi povezane su sa zadovoljstvom životom odraslih i predviđaju uspjeh u obrazovanju.

Ukratko, namjerne i pozitivne interakcije s dojenčadi imaju trajne učinke, utječu na njihovu dobrobit, razvoj mozga i budući uspjeh u različitim aspektima života.

Clicky