"Uskrsna izložba" slika otvorena je večeras u Sarajevu u galeriji samostana Sv. Ante na Bistriku.
Realizator je Udruga likovnih umjetnika Hrvatskog kulturnog društva “Napredak”. Osim što je povod predstojeći Uskrs, ovaj događaj je upriličen i u okviru obilježavanja 120 godina “Napretka”.
Predsjednica Hiba Mustafić rekla je da “Napretkovu” Udrugu likovnih umjetnika nije omela ni pandemija koronavirusa pretprošle godine, kada su vrijedni članovi realizirali pet izložbi, a 2021. godine deset.
I večerašnja izložba, poput svake druge, stimuliše umjetnika za daljnji rad, dodala je Mustafić te povodom teškog vremena u kojem se realizira, dodala da Bosanci i Hercegovci, nakon što su iskusili strahote rata, dobro znaju šta znači činiti ono što nas čini zadovoljnim.
Ivana Lukić, tajnica “Napretka” i moderatorica na otvorenju izložbe rekla je da se postavka sastoji od 47 radova 45 autora različitih likovanih izraza, motiva i tehnika.
Uskrsna izložba je motivirana i 120. godišnjicom Društva koje je, po riječima Ivane Lukić, uvijek djelovalo u službi čovjeka.
“Napredak” planira ovu godišnjicu obilježiti i brojnim drugim sadržajima u aktuelnoj godini, novim izložbama, muzičkim manifestacijama, predstavljanjem knjiga i drugim prigodnim aktivnostima, najavila je Lukić.
Hari Maslić, član “Napretka” kaže da je ta asocijacija za njega simbol Bosne i Hercegovine, zajedništva, a kroz umjetnost širi univerzalne vrijednosti koje su za to polje ljudskog djelovanja veoma bitne, i to u sadašnjim teškim vremenima kad se vrijednosti sve više gube.
Udruženje “Napredak” je tim koji djeluje i u svrhu stalnog pokazivanja kontinuiteta bosanskohercegovačke umjetnosti, smatra Maslić.
Franjo Topić, dugogodišnji predsjednik “Napretka” (od 1990. do 2019.), uz čestitke Udruzi likovnih umjetnika zbog njihovog nauma da povodom 120 godina Društva priredi ovaj događaj, za izložbu je kazao da ujedinjuje razne tehnike i ljude svih narodnosti koji se slažu 'kao skladne boje'.
Uskrsna izložba “Napretkve” Udruge likovnih umjetnika već godinama ima značajno mjesto na kulturnoj karti glavnog grada Bosne i Hercegovine njegujući raznolikost i estetiku, kao i samosvojnost vrijednosti te žanrovskih i tematskih orijentacija, aspiracija i senzibiliteta.