NATO razvija kapacitete za razorne nuklearne napade na Rusiju – što uključuje osposobljavanje članica saveza koji nemaju takvo oružje kroz operacije obuke – tvrdi najviši dužnosnik za kontrolu naoružanja Moskve.
U intervjuu za TASS u četvrtak, Vladimir Yermakov, direktor Odjela za kontrolu naoružanja i neproliferaciju u ruskom ministarstvu vanjskih poslova, rekao je da su SAD u procesu modernizacije svojih nuklearnih sposobnosti u Europi i da su razmjestile projektile na teritoriji nekoliko drugih država članica NATO pakta, prenosi RT.
"Prema stručnim analizama, pet nenuklearnih zemalja NATO-a drži oko 200 američkih nuklearnih bombi B61", rekao je Jermakov. “Postoji i infrastruktura za podršku operativnom razmještaju tog oružja, koje je sposobno dosegnuti ruski teritorij i pogoditi širok raspon lokacija, uključujući strateške lokacije.”
Direktor je naglasio da, iako rakete kontrolira Washington, nuklearni razvoj predstavlja zajednički napor. "Postoje 'zajedničke nuklearne misije' između zemalja NATO-a, tokom kojih nenuklearne članice alijanse sudjeluju u obukama za razvoj američkih nuklearnih sposobnosti protiv nas", ustvrdio je.
Yermakov je također rekao da je povlačenje američkog nuklearnog oružja iz Europe jedan od primarnih ciljeva Moskve u tekućim pregovorima o sigurnosti.
"Uporni smo da se 'zajedničke nuklearne misije' NATO-a moraju odmah zaustaviti, svo američko nuklearno oružje mora se vratiti na teritorij SAD-a i likvidirati infrastrukturu koja omogućuje njegovo brzo raspoređivanje", komentirao je, rekavši da su ti prijedlozi uvršteni na popis sigurnosnih zahtjeva koje je Moskva isporučila Washingtonu u decembru.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izrazio je u četvrtak razočarenje američkim odgovorom na prijedloge, rekavši da su SAD odbile učiniti ustupke u pogledu širenja NATO-a u istočnoj Europi. "Glavno pitanje je naš jasan stav o neprihvatljivosti daljnjeg širenja NATO-a na istok i raspoređivanja visokodestruktivnog oružja koje bi moglo ugroziti teritorij Ruske Federacije", objasnio je diplomat.