U nekim slučajevima, upala grla može biti znak nečeg ozbiljnijeg, posebno ako je praćena nekim od sljedećih simptoma.
U zimskim mjesecima svako od nas će vjerovatno dobiti bar jednu ili dvije prehlade, a jedan od najčešćih simptoma je bol u grlu. U većini slučajeva, upale grla izazivaju virusi, kao što je obična prehlada ili udisanje dima. Ali u nekim slučajevima, bol u grlu može biti znak nečeg ozbiljnijeg, posebno ako je praćen nekim od sljedećih simptoma:
Ako je prisutan osip
Ako se osip pojavi istovremeno sa upalom grla, to može biti znak ozbiljne infekcije. Osip na vratu i grudima koji se širi na ostatak tijela može biti znak grupe bakterijskih infekcija koje se nazivaju streptokokne infekcije. Najbezopasniji među njima je bakterijski tonzilitis, ali mogu uključiti i neke ozbiljnije, poput šarlaha, bakteremije (bakterije u krvi) i sindroma toksičnog šoka. Sve ove infekcije treba da liječi specijalista, sa liječenjem treba započeti što prije, a najčešće se liječe antibioticima. Međutim, treba imati na umu da se virusne infekcije, kao što je virusni tonzilitis, ne mogu izliječiti antibioticima.
Ako je bol jaka
Ako je prehlada uzrok upale grla, to može biti veoma bolno, ali bol obično nestaje sam od sebe u roku od nekoliko dana. Ali bakterijske infekcije, kao što je bakterijski tonzilitis (teška upala krajnika), često izazivaju mnogo jači bol koji ne nestaje. Bakterijski tonzilitis može izazvati probleme sa gutanjem i jedenjem, bol u ušima i otečene i bolne žlijezde na vratu. Ako imate bilo koji od ovih simptoma, trebalo bi da posjetite svog ljekara primarne zdravstvene zaštite da vidite da li infekcija može biti bakterijskog, a ne virusnog porijekla. Bakterijski tonzilitis se može liječiti antibioticima.
Ako imate visoku temperaturu
Prehlada može izazvati groznicu, ali obično samo blagu groznicu. Međutim, ako vas boli grlo i imate temperaturu preko 38 C, velika je vjerovatnoća da se radi o infekciji grla, kao što je tonzilitis, a ne samo o običnoj prehladi.
Ako bol u grlu traje duže od sedmice ili ako postane intenzivniji, trebalo bi da posjetite ljekara da provjeri da li imate upalu krajnika. Bol u grlu koja ne prolazi može biti znak infektivne mononukleoze ili takozvane glandularne groznice. Mononukleoza obično pogađa tinejdžere i mlađe odrasle osobe. Prolazi spontano, bez liječenja, ali možete se osjećati veoma slabo i loše i može trajati sedmicama. Mnogi ljudi se oporavljaju bez problema, ali ponekad infektivna mononukleoza može izazvati druge probleme kao što su:
-blaga upala jetre (hepatitis), zbog čega koža i beonjača poprimaju žućkastu boju;
-nizak nivo krvnih ćelija zvanih trombociti (trombocitopenija);
-neurološki problemi, kao što su Guillain-Barreov sindrom ili Bellova paraliza.