Jordan je današnji upad izraelskog ministra nacionalne sigurnosti Itamara Ben-Gvira u kompleks džamije Al-Aksa u okupiranom Istočnom Al-Qudsu/Jerusalemu nazvao "opasnom eskalacijom", prenosi Anadolija.
Ovo je "provokativan korak koji se osuđuje i opasna i neprihvatljiva eskalacija", rekao je glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Jordana Sinan Majali.
Kršenje prava
Rekao je da taj upad "predstavlja flagrantno kršenje međunarodnog prava i historijskog i pravnog statusa quo u Al-Qudsu/Jerusalemu i njegovim svetim mjestima".
Status quo dozvoljava muslimanima da klanjaju u kompleksu Al-Aksa i sljedbenicima drugih religija da posjećuju ovo mjesto.
"Nastavak kršenja i napadi na islamska i kršćanska sveta mjesta u Jerusalemu, zajedno s jednostranim mjerama proširenja naselja i tekućim izraelskim racijama, mogu dovesti do dalje eskalacije", upozorio je Majali.
Pozvao je međunarodnu zajednicu da poduzme brze i odlučne mjere kako bi se ova praksa zaustavila.
Glasnogovornik jordanskog ministarstva je pozvao Izrael da odmah zaustavi sve prakse i kršenja u džamiji Al-Aksa, kao i sve mjere usmjerene na promjenu postojećeg historijskog i pravnog statusa quo na svetom mjestu.
Krajnji desničar Ben-Gvir je rano ujutro sa specijalnim zaštitarima i pod zaštitom izraelskih snaga ušao u područje Haram al-Sharif džamije Al-Aksa.
U video poruci iz dvorišta Al-Akse, izjavio je da je kompleks u vlasništvu Izraela i da prijetnje Hamasa nemaju smisla.
Desničarski stavovi
"Mi posjedujemo Jerusalem i svu zemlju Izraela", rekao je Ben-Gvir.
Ben-Gvir je prethodno ušao u džamiju Al-Aksa 3. januara, nekoliko dana nakon što je preuzeo dužnost. Time je postao prvi izraelski ministar na dužnosti koji je ušao u džamiju nakon pet godina.
On ima krajnje desničarske stavove o Palestincima i poziva na njihovo raseljavanje.
Više se puta pridružio izraelskim doseljenicima u napadu na kompleks džamije Al-Aksa u okupiranom Istočnom Al-Qudsu/Jerusalemu.
Za muslimane Al-Aksa predstavlja treće najvažnije svetište. Jevreji tvrde kako su na tom mjestu nekada postojala dva jevrejska hrama.
Kompleks Al-Akse koji se prostire na 15 posto površine starog jezgra Al-Qudsa/Jerusalema nalazi se pod izraelskom okupacijom. Predstavlja tačku spajanja tri najveće religije svijeta.
Izrael je okupirao istočni Al-Quds/Jerusalem, gdje se nalazi Al-Aksa, tokom arapsko-izraelskog rata 1967. godine.
Izrael je anektirao cijeli grad 1980. godine. Taj postupak međunarodna zajednica nikada nije priznala.