Ukrajina je upozorila da je Rusija "skoro završila" svoje nagomilavanje snaga koje bi se mogle koristiti za ofanzivu na tu zemlju, pojačavajući strah da bi Moskva mogla pokrenuti invaziju u bilo kojem trenutku.
Prema najnovijoj obavještajnoj procjeni ukrajinskog ministarstva odbrane - koju je ekskluzivno dobio CNN - Rusija je sada rasporedila više od 127.000 vojnika u regionu.
"Puna snaga kopnene grupe RF AF (Oružane snage Ruske Federacije) na ukrajinskom pravcu - (je) preko 106.000 ljudi. Zajedno sa pomorskom i vazdušnom komponentom, ukupan broj je više od 127.000 vojnika", navodi se u procjeni.
U ocjeni je situacija nazvana "teškom" i navodi se da Ukrajina vjeruje da Rusija "pokušava podijeliti i oslabiti Evropsku uniju i NATO".
Akcije Rusije također su "usmjerene na ograničavanje sposobnosti Sjedinjenih Država", navodi se u ocjeni, "kako bi osigurale sigurnost na evropskom kontinentu".
Procjena dolazi nakon što tri runde diplomatskih razgovora između Rusije i Zapada usmjerene na deeskalaciju krize nisu uspjele donijeti rješenje prošle sedmice.
Zamjenica američkog državnog sekretara Wendy Sherman rekla je prošle srijede da nije jasno da li Moskva namjerava iskoristiti razgovore kao izgovor za tvrdnju da diplomatija ne može funkcionirati.
Ukrajinska vojna obavještajna služba saopštila je da je Rusija rasporedila trupe iz svojih centralnih i istočnih regiona do svoje zapadne granice "na stalnoj osnovi". Krajem decembra i u januaru Rusija je premještala "zalihe municije, terenske bolnice i sigurnosne službe" na granicu, navodi se u saopštenju, što prema Ukrajini "potvrđuje pripremu za ofanzivne operacije".
U novoj procjeni se također navodi da Rusija podržava više od 35.000 pobunjenika u istočnoj Ukrajini i da ima oko 3.000 vlastitog vojnog osoblja na teritoriji pobunjenika. Moskva poriče da ima bilo kakve snage na istoku Ukrajine.
Ruska obavještajna aktivnost protiv Ukrajine također je intenzivirana, navodi se u procjeni, s dodatnim radio i satelitskim saobraćajnim jedinicama koje su raspoređene u blizini ukrajinske granice, a izviđački letovi duž granice su se utrostručili u odnosu na ovo doba prošle godine.
Ukrajinska vojska je također rekla da bi Rusija mogla koristiti raketno oružje srednjeg dometa za "uništavanje vitalnih objekata", napominjući da su "dodatne taktičke grupe operativno-taktičkih projektila 'Iskander'" prebačene na granicu.
Od sredine januara u blizini Ukrajine, prema procjeni, ima 36 lansera Iskander.
Rakete Iskander su sposobne da gađaju ciljeve udaljene 500-700 km i sada mogu gađati područja uključujući glavni grad Kijev, navodi se.
U ukrajinskom dokumentu se upozorava da se nova potencijalna linija fronta sada pojavila duž njene sjeverne granice s Bjelorusijom, ključnim saveznikom Kremlja.
„Teritoriju Bjelorusije treba smatrati punopravnim poprištem operacija koje Rusija može koristiti za proširenje agresije na Ukrajinu“, navodi se u dokumentu ukrajinske vojne obavještajne službe.
Zvaničnici američkog State Departmenta podvukli su tu zabrinutost u utorak, rekavši da je pojačano prisustvo ruskih trupa u Bjelorusiji povećalo njihove sposobnosti duž ukrajinske granice i dovelo do povećane zabrinutosti zbog invazije.
"Ono što predstavlja je povećana sposobnost Rusije da pokrene ovaj napad. Povećane mogućnosti, povećani putevi, povećan rizik", rekao je visoki zvaničnik američkog Stejt departmenta, dodajući da su trupe prebačene u Bjelorusiju bez dovoljnog upozorenja.
U Bjelorusiji, Rusija "gnoji ranjivost (bijeloruskog lidera Aleksandra) Lukašenka i koristi nagomilane dugove", rekao je zvaničnik.
"Tajming je značajan i naravno izaziva zabrinutost da bi Rusija mogla imati namjeru da stacionira trupe u Bjelorusiji pod maskom zajedničkih vojnih vježbi kako bi potencijalno napala Ukrajinu sa sjevera", rekao je zvaničnik.