Svijet

Ukrajina morskim dronom raznijela jedan od najvećih ruskih tankera. Iskoristili su pola tone TNT-a

Jedan od najvećih ruskih naftnih tankera pogođen je pomorskim dronom, posljednjim proizvodom u ukrajinskoj vojnoj kampanji u kojoj se koriste bespilotna vozila za napad na daleke ruske ciljeve zračnim i morskim putem.

Brod pod ruskom zastavom, Sig, udario je dron koji je nosio 450 kilograma TNT-a nešto prije ponoći, prema izvoru ukrajinske Službe sigurnosti. Udar je stvorio rupu u strojarnici broda na vodnoj liniji s desne strane, prisiljavajući posadu od 11 članova da se bori sa navalom vode, saopćile su ruske vlasti. Poplava je na kraju zaustavljena.

Ruska Federalna agencija za pomorski i riječni promet saopćila je da nema prijavljenih žrtava i da Sig nije prevozio naftu kada se dron srušio na brod. Ukrajinski zvaničnici su, međutim, rekli da je nekoliko članova posade povrijeđeno i da je tanker prevozio gorivo za rusku vojsku.

CNN kaže da nije bio u mogućnosti da nezavisno provjeri tvrdnje.

Udar na Sig uslijedio je samo nekoliko sati nakon što su ukrajinske pomorske bespilotne letjelice gađale veliku pomorsku bazu u Novorosijsku, priobalnom gradu na Crnom moru u kojem se nalazi najveća ruska luka po obimu pretovarenog tereta. Pogođen je amfibijski ruski desantni brod, zbog čega se teško naginjao i stajao vrlo nisko u vodi.

Ukrajina je posljednjih sedmica pojačala svoje napade koristeći bespilotne letjelice, pogađajući mete na teritoriji Rusije, uključujući Moskvu.

Nova generacija moćnih morskih dronova, međutim, mogla bi otvoriti novi front za Kijev u 18-mjesečnom sukobu.

Oružje su brze, polupotopne bespilotne letjelice, od kojih se vrlo teško braniti. Lako se mogu lansirati na more i barem neke varijante mogu putovati nekoliko stotina kilometara do svojih ciljeva.

Njihova nosivost do sada se pokazala sposobnom da osakati velika plovila.

Dva napada na moru u petak su se dogodila u blizini Kerčkog moreuza, koji povezuje poluostrvo Krim i kopnenu Rusiju.

Nakon ilegalne aneksije poluostrva 2014. godine, Kremlj je potrošio oko 3,7 milijardi dolara kako bi fizički i simbolički povezao Krim s Rusijom mostom. Ruski predsjednik Vladimir Putin lično je predvodio konvoj preko 20 kilometara dugog nadvožnjaka - najdužeg u Evropi - kako bi proslavio njegovo otvaranje 2018.

Kerčki most je više puta bio na meti otkako je Rusija napala Ukrajinu prošle godine. U eksploziji u oktobru poginule su tri osobe i srušen dio kolovoza, a ukrajinske snage su prošlog mjeseca napale most.

Međutim, činilo se da je napad u petak bio jedan od najvećih do sada. Pored napada na Sig i pomorsku bazu, u petak ujutro ukrajinske bespilotne letelice su gađale skladište nafte u Feodosiji, gradu na južnoj obali poluostrva Krim. Nad Krimom je oboreno ukupno deset bespilotnih letjelica, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane

Ukrajinske vlasti obećale su da će nastaviti gađati most i brodove koji plove ukrajinskim teritorijalnim vodama, čak i ako ih kontrolira Rusija. Šef ukrajinske službe sigurnosti Vasyl Maliuk nazvao je takve napade "apsolutno logičnim i efikasnim".

Maliuk je rekao da ako Rusi žele da se takvi incidenti zaustave, "imaju jedinu opciju da to učine - da napuste teritorijalne vode Ukrajine i našu zemlju".

Ukrajinska državna hidrološka služba također je upozorila brodove da zbog rata ne koriste nekoliko ruskih luka.

Ukrajinske agencije, posebno Služba sigurnosti, bile su izrazito glasne o upotrebi ovih dronova u Crnom moru nakon višemjesečne suzdržanosti.

Njihova upotreba je i moralni poticaj i prednost na bojnom polju, omogućavajući Kijevu da iskoristi novu, domaću tehnologiju na moru, dok se njegove snage bore da zauzmu tlo u kontraofanzivi na kopnu.