teške optužbe

Ujedinjeni narodi u haosu: Šta znamo o teškim optužbama da agencija UN-a podržava terorizam

Sjedinjene Američke Države i nekoliko drugih zemalja su zaustavile finansiranje organizacije, koja zapošljava oko 13.000 ljudi

Glavna agencija Ujedinjenih naroda (UN) u Gazi je u previranju nakon što je Izrael optužio neke od članova osoblja za umiješanost u Hamasove terorističke napade 7. oktobra prošle godine.

Agencija Ujedinjenih naroda za pomoć (UNRWA) otpustila je nekoliko zaposlenika nakon optužbi, koje nisu javno objavljene.

Sjedinjene Američke Države i nekoliko drugih zemalja također su zaustavile finansiranje organizacije, koja zapošljava oko 13.000 ljudi u Gazi, dok se humanitarna katastrofa širi opkoljenom palestinskom enklavom.

U izjavi objavljenoj u nedjelju, generalni sekretar UN-a António Guterres rekao je da je devet od 12 članova osoblja UNRWA-e koji su bili u centru optužbi otpušteno.

Jedan član je probađen mrtav, a identitet još dvije dvije osobe se "razjašnjava".

"Svaki zaposlenik UN-a umiješan u teroristička djela bit će odgovoran, uključujući i kroz krivični progon", rekao je Guterres, dodajući da slijedi nezavisna revizija.

Međutim, pozvao je zemlje da nastave finansijsku pomoć UNRWA-i, koja podržava dva miliona stanovnika Gaze koji ovise o "ključnoj pomoći za svakodnevno preživljavanje".

Nakon optužbi, devet je zemalja do sada zaustavilo finansiranje glavne agencije UN-a u Gazi.

"Odvratna navodna djela ovih članova osoblja moraju imati posljedice. Međutim, desetine hiljada muškaraca i žena koji rade za UNRWA-u, mnogi u nekim od najopasnijih situacija za humanitarne radnike, ne bi trebali biti kažnjeni. Ppotrebe očajnog stanovništva kojem služe moraju biti zadovoljene”, poručćio je Guterres

Evo što znamo o ovom incidentu:

Što je UNRWA?

UNRWA su osnovali Ujedinjeni narodi nakon arapsko-izraelskog rata 1948. kako bi pružili humanitarnu pomoć raseljenim Palestincima.

Organizacija karakterizira palestinske izbjeglice kao sve “osobe čije je uobičajeno mjesto stanovanja bila Palestina u razdoblju od 1. juna 1946. do 15. maja 1948., a koje su izgubile i dom i sredstva za život kao rezultat rata 1948.”.

Onih koji se uklapaju u tu definiciju sada ima 5,9 miliona. Izrael je odbacio mogućnost da dopusti raseljenim Palestincima da se vrate kući, tvrdeći da bi taj potez promijenio karakter zemlje.

Od svog osnutka, Opća skupština Ujedinjenih naroda – glasačko tijelo svih država članica – stalno je obnavljala mandat UNRWA-e.

Agencija je pružila pomoć za četiri generacije palestinskih izbjeglica, pokrivajući obrazovanje, zdravstvenu zaštitu, kampove, socijalne usluge i hitnu pomoć, uključujući i u vrijeme sukoba.

Najmanje 152 radnika UNRWA-e ubijeno je u Gazi od početka rata između Izraela i Hamasa, navodi agencija.

Koje su optužbe?

Ni Izrael ni UNRWA nisu precizirali prirodu navodne umiješanosti zaposlenika UNRWA-e u događaje od 7. oktobra, niti su precizirali broj zaposlenika koji su navodno umiješani.

Međutim, izraelski zvani9čnik rekao je CNN-u da je Izrael podijelio informacije o 12 radnika koji su navodno bili uključeni u napade 7. oktbora i sa UNRWA-om i sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Glavni komesar UNRWA-e Philippe Lazzarini rekao je da je dobio "informacije o navodnoj umiješanosti nekoliko zaposlenika".

Kako bi zaštitio sposobnost agencije da isporučuje humanitarnu pomoć u Gazi, odlučio je "odmah raskinuti ugovore s tim članovima osoblja i pokrenuti istragu kako bi se utvrdila istina", navodi se u saopćenju.

"Svaki zaposlenik UNRWA-e koji je bio umiješan u teroristička djela odgovarat će, uključujući i kroz krivični progon", dodao je on.

Uz navodnu umiješanost osoblja 7. oktobra, Izraelske obrambene snage (IDF) u subotu su također navele da su objekti UNRWA-e korišteni u "terorističke svrhe".

"Uprava za obavještajne poslove sastavila je slučaj koji inkriminira nekoliko zaposlenika UNRWA-e za njihovu navodnu umiješanost u masakr, zajedno s dokazima koji upućuju na korištenje objekata UNRWA-e u terorističke svrhe", navodi se u saopćenju IDF-a.

Hamas je u službenom saopćenju kritizirao odluku o prekidu ugovora zaposlenika i optužio Izrael da pokušava potkopati UNRWA-u i druge organizacije koje pružaju humanitarnu pomoć u Gazi.

Kakav je trenutni odnos između Izraela i UN-a?

Odnosi Izraela sa širim UN-om pali su na historijski nizak nivou posljednjih mjeseci.

Visoki zvaničnici UN-a vrlo su kritizirali izraelsko ratno ponašanje u Gazi, u kojem je ubijeno više od 26.000 Palestinaca, prema zdravstvenim vlastima koje vodi Hamas na tom području.

Izraelske diplomate u međuvremenu su razljutili pozivi UN-a na prekid vatre.

U decembru su izraelske diplomate okomile na UN, kada se Guterres pozvao na rijetko korišteno diplomatsko sredstvo za iznošenje sukoba pred Vijeće sigurnosti UN-a.

U pismu vijeću od 15 članova, Guterres je pozvao tijelo da "izvrši pritisak kako bi se spriječila humanitarna katastrofa" i ujedinili se u pozivu na potpuni humanitarni prekid vatre.

Izraelski ambasador pri Ujedinjenim narodima Gilad Erdan, koji je tvrdio da primirje "cementira Hamasovu kontrolu nad Gazom", kritizirao je Guterresa zbog tog poteza, ističući da nedavni ratovi u Ukrajini, Jemenu i Siriji nisu izazvali isti odgovor.

Optužbe UNRWA-e u petak stigle su istog dana kada je najviši sud UN-a naredio Izraelu da odmah djeluje kako bi spriječio genocid u Gazi, iako nije pozvao na prekid vatre.

UNRWA je dugo bila meta izraelskih kritika. Izrael je optužio UN-ovu agenciju za antiizraelsko huškanje, što UNRWA negira. Godine 2017. izraelski premijer Benjamin Netanyahu pokušao je rasformirati UN-ovo tijelo, rekavši da bi se trebalo spojiti s glavnom UN-ovom agencijom za izbjeglice.

Kako je svijet reagirao?

Nekoliko zapadnih zemalja najavilo je obustavu finansiranja UNRWA-e nakon optužbi.

Američki State Department je saopćio da je "privremeno pauzirao dodatno finansiranje" agencije. Kanada, Velika Britanija i Njemačka su slijedile primjer, između ostalih.

Irska je u subotu izjavila da "ne planira obustaviti finansiranje vitalnog rada UNRWA-e u Gazi".

Irski ministar vanjskih poslova Micheal Martin objavio je na Twitteru da ima "puno povjerenje" u Lazzarinijevu odluku da "optužbe temeljito istraže".

Švicarska, Njemačka i Nizozemska također su među zemaljama koje su obustavile finansiranje UNRWA-e u svjetlu ovih optužbi.

No, Norveška vlada je rekla da će nastaviti s podrškom UNRWA-i dok se čekaju rezultati istrage.

Mustafa Barghouthi, generalni sekretar Palestinske nacionalne inicijative, opisao je odluku o suspenziji sredstava kao "sramotnu", naglašavajući da su se optužbe pojavile istog dana kada je donesena presuda Međunarodnog suda pravde.

Palestinska oslobodilačka organizacija (PLO) pozvala je zemlje koje smanjuju finansiranje da "odmah povuku svoju odluku".

Generalni sekretar PLO-a Husseim Al-Sheick rekao je da obustava finansiranja "sa sobom nosi velike političke rizike i rizike pomoći".

Izraelski ministar obrane Yoav Gallant pohvalio je odluku SAD da obustavi financiranje u petak.

Odgovor UNRWA-e

Šef UNRWA-e Lazzarini opisao je suspenzije finansiranja kao "šokantne" i pozvao ih da ponovno razmisle.

"Takve odluke ugrožavaju humanitarnu pomoć organizacije za milione ljudi.

Bilo bi krajnje neodgovorno sankcionirati agenciju i cijelu zajednicu kojoj ona služi zbog optužbi za krivična djela protiv nekih pojedinaca, posebno u vrijeme rata, raseljavanja i političkih kriza u regiji”, stoji u Lazzarinijevoj izjavi.

Finansiranje je dugo bilo izazov za UNRWA-u.

Obustava podrške ključnih strana – koliko god kratka bila – postavlja pitanje kako će moći nastaviti pomagati ljudima u Gazi usred sve većeg straha od gladi.

SAD je najveći donator organizacije. Prethodno je Amerika smanjila podršku za vrijeme predsjedništva Donalda Trumpa prije nego što je iznosd povećan za vrijeme Joea Bidena.