Politika

Ugostiteljima puna kapa svega, napisali su pismo: Ovo su njihovi zahtjevi!

Udruženja ugostiteljske i uslužne djelatnosti Kantona Sarajevo i grupe muzičara koji su se samostalno pridružili bez zvaničnih udruženja (Amus i sl.) objavili su saopćenje za medije:

"Ovom prilikom želimo informisati javnost o veoma teškim okolnostima u kojima se Turističko-ugostiteljski sektor nalazi. Pored enormnih finansijskih gubitaka iz prošle godine uzrokovanih u većini slučajeva nelogičnim mjerama koje su nadležne institucije donosile, ponovo se bijeg od odgovornosti i nesposobnost različitih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini želi prenijeti na već osiromašeni i poljuljani sektor Ugostiteljstva u Kantonu Sarajevo.

Umjesto da se nadležne institucije bave jačanjem zdravstvenog sistema, nabavkom vakcina, ponovo se uzroci vlastitih nečijih neuspjeha traže u svakom drugom, a ne u vlastitim propustima.

Pretrpjeli smo dodatne troškove i investicije kako bismo ispoštovali različite mjere predostrožnosti u cilju društvene odgovornosti i solidarnosti u kriznim vremenima, ali nepravdu i poniženje ne možemo dalje trpiti.
Koristimo priliku da se zahvalimo Vladi Kantona Sarajevo, koja je jedina do sada imala razumijevanje i saslušala naše stavove.

Prenosimo naše zahtjeve i primjedbe koje imamo sa konkretnim prijedlozima sektora Ugostitelja, barem kada se tiče Kantona Sarajevo u kome poslujemo:

- Kanton Sarajevo u saradnji sa Opštinama da donese odluku da do kraja 2021 godine odobri simboličnu cijenu zakupa ljetnih bašta 1 KM/ m2. Ovo bi bila podrška ugostiteljskom sektoru koji je najviše pogođen od početka krize za sve one subjekte koji su u mogućnosti imati ljetne bašte već od naredne sedmice.

- Inspekcije da ne budu pristrasne niti politički motivisane za samo odredjenu kategoriju objekata, već da vrše mjere kontrole na profesionalan i edukacijsko- savjetodavan način ukoliko je u pitanju manji prekršaj. Na taj način bi pokazali svoju profesionalnost i zaslužili poštovanje i povjerenje pravnih subjekata.

- Određena mjera od 7m2/ po osobi nije provodljiva i sama po sebi prirodno zatvara veći broj objekata zbog manje kvadrature istih. Ono što preporučujemo je da se ugostiteljski sektor pridržava mjera distance izmedju stolova od 1.5-2 m ili ukoliko to nije moguće da je svaki drugi sto slobodan sa oznakom X na stolu.

- Odrediti maksimalni broj osoba u objektu u zavisnosti od veličine. Ova mjera se odnosi na ekonomske troškove kirije, režija i broja zaposlenih. (Npr do 100m2- 30 osoba, od 150 i preko 150 m2-50 osoba u objektu)

- Ugostiteljski sektor se obavezuje da ce provoditi mjeru broja ljudi u objektu kao i redara na ulazu koji će kontrolisati broj istih.

- ukoliko je potrebno obavezujemo se da će redari na ulazu kontrolisati temperaturu gostima na ulazu gdje će se preventivno djelovati kao što to rade domovi zdravlja i sl.

- Preporučuje se da Specijalci ne ulaze sa inspekcijom u lokale i na taj način prave predstavu kao da su u kafićima "kriminalci". Policija bi u ovom slučaju mogla biti u blizini, te ako zatreba bilo kakva intervencija mogu u kratkom roku i reagovati.

- Ukoliko se bude išlo u pravcu potpunog zatvaranja (Lockdowna), apelujemo da se prvenstveno za to stvore zakonski uslovi. Zahtijevamo da kriteriji podrške trebaju biti transparentni, bez privilegovanih.Nadležne institucije moraju garantovati plate i doprinose zaposlenima. Ovdje su također upitne i i kirije, te bi Opštine i Vlada trebale osloboditi plaćanja kirija pravne subjekte pod zakupom kod fizickih ili pravnih lica.

- Uključiti predstavnike ugostitelja u savjetodavno tijelo kada se donose odluke o stvarima koje se tiču njihovog statusa

- Član kriznog štaba Vlade KS bi trebala u skladu biti osoba iz poslovne zajednice, u skladu sa zakonskim propisima koja će dati doprinos prilikom donošenja odluka kroz pristup zasnovan na argumentima i prijedlozima, u cilju održanja privredne aktivnosti

Primjedbe na pojedine stavove koje često možemo čuti i pročitati u javnosti:

- Ne postoji dokaz da su Ugostiteljski objekti (koji se pridržavaju mjera) jedan od glavnih izvora širenja virusnom zarazom. Stoga predstavnici ugostitelja odbacuju ove tvrdnje i paušalne procjene (princip rekla/kazala)

- Skraćenje radnog vremena bi donijelo samo još veću gužvu u toku skraćenog radnog vremena

- Zabrana rada Ugostitelja ne bi riješila suštinu problema jer bi klijenti odlazili izvan granica Kantona Sarajevo, odnosno boravak u privatnim objektima, vikendicama, stanovima isl., koje je teže kontrolisati.

U cilju iznalaženja najboljih rješenja, Ugostitelji Kantona Sarajevo stoje na raspolaganju da pomognu sa svim svojim kapacitetima kako bismo svi zajedno lakše prevazišli krizna vremena, a istovremeno zadržali privrednu aktivnost barem na minimum", stoji u saopćenju.

Clicky