Noćne snimke NASA-e na kojima se vidi kako je Ukrajina u potpunom mraku pokazuju zapanjujuće razmjere posljedica ruskog razaranja ukrajinske elektroenergetske mreže. Posebno je teško gledati kako zbog toga pate djeca, pogotovo ona bolesna. Kijevski ljekar podijelio je svoja iskustva.
Na jednoj fotografiji objavljenoj na Twitteru vidi se djevojčica koju je kijevska porodica dovela na benzinsku pumpu gdje ima struje kako bi mogla uključiti inhalator koji joj je potreban za disanje.
Djevojčica na pumpi
Ruske rakete ostavile su u i neke dječije jedinice intenzivne njege bez struje.
A Kyiv family has come to a gas station (where there is electricity) specifically to be able to plug in the inhaler their little girl needs to breathe pic.twitter.com/2tjKeKgyVN
— UkraineWorld (@ukraine_world) November 24, 2022
"Isključuje se ventilacijski sistemi pluća bez kojeg djeca ne mogu disati. Isključuje se izvor toplinskog zračenja bez kojeg se smrzavaju", napisao je Anton Gerašenko, savjetnik ukrajinskog ministra unutrašnjih poslova.
Poznati ukrajinski ljekar Boris Todurov koji se nalazi u Kijevu ispričao je situaciju koja se jučer dogodila tokom operacije djeteta, kada je u bolnici nestalo struje.
"Ovako danas operiramo srce. Rusi, radujte se. Danas nam je dijete na stolu i tokom operacije svjetlo je bilo potpuno ugašeno. Bravo. Vrlo humani ljudi", ogorčeno je poručio ljekar.
Russian missiles in Ukraine leave children's intensive care units without power
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) November 24, 2022
"The lung ventilation system, without which children cannot breathe, is turned off. The source of radiant heat, without which they freeze, is switched off."
📹 - @CurrentTimeTv pic.twitter.com/gK857aNM2r
Ova operacija izvedena je s umjetnom cirkulacijom krvi, objasnio je Todurov. Hirurzi su koristili sve rasvjetne uređaje koji su im bili na raspolaganju.
Mrak i hladnoća
„Ovako izgleda taj ‘ruski svijet‘. Današnje raketiranje Kijeva odnijelo je nekoliko života Kijevljana, bacilo grad u mrak i hladnoću. Institut za srce ima 190 pacijenata i 300 zaposlenih. Vode nema već nekoliko sati. Za sada se snalazimo, ali iz sata u sat je sve teže. I dalje radimo samo hitne operacije", kazao je ljekar u objavi na društvenim mrežama.
„Provest ćemo noć u klinici, moramo kontrolirati situaciju. Zahvaljujem svim zaposlenicima na uigranom i nesebičnom radu. U ovoj nesvakidašnjoj situaciji nismo izgubili niti jednog pacijenta. Hvala kijevskim komunalnim službama na podršci. Držat ćemo našu medicinsku frontu do pobjedničkog kraja", zaključio je liječnik.