Nakon što su SAD uvele sankcije bivšoj glavnoj tužiteljici Tužilaštva BiH, a sada tužiteljici u Odjelu za terorizam, Gordani Tadić u pravosudni sistem zbunjen je i još uvijek ne zna kako reagirati.
Trenutni glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić jučer je za Raport kazao da će ovo Tužilaštvo vjerovatno formirati KTA predmet kako bi se utvrdilo da li ima elemenata kršenja krivičnog zakona u eventulanim djelima sankcioniranih.
Rješavanje samog statusa Gordana Tadić prepustio je drugim pravosudnim institucijama kao što je Ured disciplinskog tužitelja (UDT).
Njima smo danas poslali upit s pitanjem da li će oni reagirati po pitanju sankcija za Tadić.
"Činjenica da su određenom nositelju pravosudne funkcije po prvi put izrečene sankcije druge države je jedna nova situacija sa kojom se naše pravosuđe ranije nije susretalo i zasigurno zahtijeva sveobuhvatan pristup i razmatranje unutar Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine.
Ured disciplinskog tužioca istražuje konkretne navode o kršenju službenih dužnosti sudija i tužilaca. Iz saopštenja Ministarstva finansija i trezora SAD vidljivo je da je odluka o sankcijama određenim tužiteljici Tadić u značajnoj mjeri bazirana na disciplinskom postupku koji se protiv nje vodio u predmetu koji je okončan", naveli su iz UDT-a za Raport.
UDT je ranije vodio određene postupke protiv Tadić i to zbog nekorištenja CMS-a kao i zbog sumnjivog iznajmljivanja stana na račun države.
Upravo ta dva razloga SAD su, između ostalog, navele kao razlog sankcija.
No, nezvanične informacije govore da za UDT i VSTV ovo neće biti zadnji put da se susreću s ovim situacijama. Naime, već ranije se špekuliralo da bi na 'crnu listu' SAD mogle dospjeti i druge osobe iz pravosudnog sistema - ne samo Tužilaštva BiH, nego i Suda BiH.
Podsjetimo, istovremeno kada se vodio disciplinski postupak protiv Tadić, vođen je i postupak protiv predsjednika Suda BiH Ranka Debevca zbog neprijavljivanja imovine u Španiji i dvojnog državljanstva.