Zdravlje

Ubod stršljena može da vas ubije: Evo šta treba učiniti, u pitanju su bukvalno sekunde

Određeni ljudi su alergični na ubod stršljena te im nakon ubrizgavanja otrova tijelo ispoljava alergijsku reakciju. Ova reakcija može da izazove brojne poremećaje, pa čak i smrt. Smrtni ishod najčešće je rezultat preosjetljivosti na otrov stršljena koji je povezan sa cijelim nizom najtežih alergijskih reakcija.

Kako je u toku ljetni period, pčele, stršljenovi i ose su veoma aktivni, a nerijetko na vijestima saznamo o smrtnim ishodima vezanim najčešće za ubod stršljena.

Stručnjaci upozoravaju da je svaka sekunda važna kako bi se spasio život osobe koja je alergična na ubod stršljena.

Alergija na ubod stršljena, čak i kad nije fatalna, može da izazove vrlo teške simptome i da dovede do mnogobrojnih poremećaja: srčanog ritma, da izazove srčani zastoj, otkazivanje bubrega, trombozu krvnih sudova...
Profesorka doktorka Lidija Kandolf Sekulović, dermatovenerolog u Vojnomedicinskoj akademiji, u intervjuu za "Novosti", kaže da stepen reakcije tijela na ubod zavisi od stepena alergije koju izazivaju toksini, a ne od vrste insekata koji je taj ubod zadao:

"Reakcije na ujede stršljena u mnogim slučajevima slične su onima koje nastaju kada osobu ujede osa ili pčela. To da li će i kako osoba reagovati zavisi i od postojanja speifičnih IgE antitijela u krvi osobe, tj. prisustva alergije.""

Zašto je ubod stršljena opasan

Ovaj ubod je opasan kod onih koji imaju preosetljivost na venom koji stršnjen ubrizgava. Zapravo, kod tih osoba se stvaraju specifična antitela, koja poslije ovakvog kontakta dovode do oslobađanja histamina iz ćelija. Njihovo naglo oslobađanje može da dovede do širenja krvnih sudova, pada pritiska i do gušenja koje u najtežim situacijama izaziva anafilaktički šok koji može da ugrozi život osobe.

Koji su prvi simptomi da je došlo do reakcije tijela na ubod?

"Prvenstveno dolazi do stvaranja crvenila, otoka i pojave svraba, a njihov stepen zavisi od toga koliko je osoba preosetljiva na toksine. To može da bude neki manji otok koji prođe sam od sebe za pola sata, a nekad dolazi do oticanja čitave ruke, noge, odnosno dijela tijela na kojem se ubod nalazi. Zatim može da se javi gušenje, nedostatak vazduha, malaksalost, nagli gubitak svijesti i nagli pad krvnog pritiska. Također su opasni ubodi u predjelu vrata i glave, koji mogu da uzrokuju ozbiljne probleme sa disanjem."

Kako se manifestuje ubod stršljena, pčele i ose?

"Ukoliko osoba nije preosetljiva na ubod ovih insekata, sve se završava manjim crvenilom, otokom i svrabom koji sam od sebe prolazi poslije nekoliko sati, obično do 24 sata. Neke osobe imaju izraženu lokalnu reakciju ali bez sistemske reakcije, i kod njih otok crvenilo i svrab mogu da traju i do 10 dana. Specifična imunoterapija u ovim slučajevima ne može da smanji dužinu trajanja niti veličinu otoka pa nije rezervisana za ove pacijente, već samo za one koji imaju sistemske simptome, kao što su gušenje i anafilaksa. Najteži stepen reakcije je svakako anafilaktički šok."

Šta se preduzima u slučaju anafilaktičkog šoka koji može da izazove ujed stršljena?

"Osobe koje znaju da su alergične na ubod stršljena moraju da budu spremne na ovako nešto i važno je da budu pažljive dok borave u prirodi. Jedna od varijanti zaštite je nošenje injekcije "epipena" koja sadrži odgovarajuću dozu adrenalina. U slučaju anfilaktičkog šoka osoba mora odmah da je da sebi, jer ona sprečava pad pritiska, gušenje i veliki otok. Na taj način dobija se na vremenu dok pacijent ne dođe do hitne službe koja će pružiti adekvatnu pomoć u vidu primene daljih doza adrenalina, kortikosteroida i antihistaminika."

Koliko vremena ima da se reaguje prije nego što dođe do anafilaktičkog šoka?

"Najbolje bi bilo reagovati u prvih 15 minuta, ali niko obično nije toliko blizu hitne pomoći u trenutku uboda zbog čega je važno imati uz sebe "epipen" i tablete antihistaminika i kortikosteroida, o čemu se treba posavjetovati sa ljekarom specijalistom alergologom. Osobe koje imaju alergiju i kod kojih postoji opasnost od anafilaktičkog šoka moraju da se jave ljekaru odmah, kako ne bi došlo do pojave komplikacija. Po dolasku u hitnu službu pacijent dobija adrenalin i lijekove koji suzbijaju imunološku reakciju, a onda obično ostaje na posmatranju nekoliko sati."

Clicky