Turska je izvijestila o rekordnoj temperaturi od 49.5 Celzijevih stepeni zabilježenoj jučer u centralnoj anatolskoj pokrajini Eskişehir, a stručnjaci upozoravaju da će se trend toplinskih valova u mediteranskom bazenu zadržati do 2040-ih.
'Mediteran čekaju toplinski valovi'
Rekordna temperatura evidentirana je u centralnoj anatolskoj pokrajini Eskişehir, napisao je u utorak navečer ministar okoliša Mehmet Özhaseki na platformi društvenih medija X, nekadašnjem Twitteru. Prethodni rekord iznosio je 49.1 stepen Celzija i izmjeren je 2021. godine, dodao je Özhaseki.
Ülkemizi etkisi altına alan sıcak hava dalgasının etkisiyle, bugün Türkiye’de sıcaklık rekoru kırıldı.
— Mehmet Özhaseki (@mehmetozhaseki) August 15, 2023
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz verilerine göre; en yüksek sıcaklık 49,5 °C ile #Eskişehir #Sarıcakaya'da ölçüldü.
Eski rekor… pic.twitter.com/oSKgtRzhYa
Nacionalna meteorološka služba u srijedu je upozorila da će toplinski val i dalje premašivati uobičajene sezonske temperature i za 11 stepeni. Glavni razlog toplinskih rekorda su klimatske promjene, smatra Barış Önol, profesor meteorologije na Tehničkom univerzitetu u Istanbulu.
Toplinski valovi su sve češći i traju duže
Iako vremenski fenomen El Niño donosi i temperaturne rekorde, toplinski valovi su sve češći i traju duže, rekao je Önol u telefonskom razgovoru za dpa.
"Turska će biti puno izloženija visokim temperaturama u sljedećih 30 do 40 godina, kao i ostatak mediteranske regije", upozorio je.
Vrhunac turističke sezone u zemljama Sredozemlja će se od 2040. godine pomaknuti na septembar i oktobar, predviđa Önol. Za regiju će također biti ključno upravljanje vodama i vodnim resursima, smatra Önol te predviđa sušu u ljetnim mjesecima u godinama koje dolaze.
Turska uvelike ovisi o fosilnim gorivima. Prema službenim podacima tokom 2022. godine iz ugljena je proizvedeno oko 34.6 posto električne energije, a iz prirodnog plina 22.2 posto. Özhaseki podsjeća da je cilj zemlje dosegnuti nultu stopu do 2053.