Evropu su pogodile ekstremne vrućine, živa na termometru se penje i iznad 40 stepeni. Naučnici kažu kako se ovog ljeta odvija 'savršena oluja', prenosi CNN, dok se atmosferski sastojci kombiniraju i stvaraju smrtonosne poplave na sjeveroistoku SAD i rekordne vrućine na jugozapadu SAD i širom svijeta.
Klimatska kriza slaže se u korist intenzivnijih vremenskih događaja poput obilne kiše i poplava na sjeveroistoku, rekao je Michael E. Mann, klimatski naučnik i istaknuti profesor na Univerzitetu Pennsylvania.
“Naravno, vrijeme je vrijeme. To će se dogoditi - dogodit će se padavine, poplave", rekao je Mann za CNN.
"Ono što klimatske promjene čine jest da ih dodatno opterećuju, tako da kada imate jedan od onih vremenskih sistema ustava koji proizvode velike količine oborinpadavina, dobit ćete više padavina."
Postoji još jedan, iznenađujući način na koji bi klimatska kriza mogla potaknuti ove ekstremne kišne događaje, rekao je Mann, a to je nešto što je na čelu klimatskih istraživanja: mlaz se mogao "zaglaviti" u položajima koji produžuju ove vrste ekstremnih događaja.
Mlazna struja brza je rijeka zraka visoko u atmosferi koja uvodi vremenske sisteme širom svijeta. Ono što je važno, potiče ga ekstremna razlika u temperaturi između ekvatora i polova.
Ali planeta se ne zagrijava jednako na svim lokacijama, objasnio je Mann. Arktik se zagrijava puno brže, što "smanjuje temperaturnu razliku od ekvatora do pola."
Naučnici sumnjaju da ovo smanjenje razlike u temperaturi mijenja ponašanje mlazne struje.
"Mlazna struja se u osnovi zaustavlja i ti vremenski obrasci ostaju na mjestu - ti centri visokog i niskog pritiska ostaju na mjestu", rekao je Mann. "Vidimo sve više ovakvih zaglavljenih, valovitih uzoraka mlaznog toka koji su povezani s ovim vrlo postojanim vremenskim ekstremima, bilo da se radi o vrućini, suši, šumskom požaru ili poplavama."
Dok je sjeveroistok poplavljen kišom, opasna vrućina prijeti drugim dijelovima svijeta. Temperature ovog tjedna rastu na jugozapadu, gdje bi Phoenix mogao oboriti svoj rekord za uzastopni broj dana iznad 110 stupnjeva.
Prošli tjedan prosječna dnevna temperatura planeta popela se na rekordne razine prema podacima koje su pratile dvije klimatske agencije u SAD-u i Europi. Znanstvenici za klimu rekli su za CNN da su globalne temperature vjerojatno najviše u posljednjih 100.000 godina.
OGLAS
Posjetitelji nose šešire za sunčanje i kišobrane dok napuštaju Zabranjeni grad na vrući dan u Pekingu, četvrtak, 29. lipnja 2023. Cijeli je planet spario tijekom dva neslužbena najtoplija dana u ljudskim evidencijama u ponedjeljak i utorak, prema naučnicima Univerziteta Maine na projektu Climate Reanalyzer. Neslužbeni toplinski rekordi dolaze nakon mjeseci neuobičajeno vrućih uvjeta zbog klimatskih promjena i snažnog El Nina.
U međuvremenu, Služba EU za klimatske promjene Copernicus utvrdila je da je prošli mjesec bio najtopliji junu za "znatnu maržu" iznad prethodnog rekorda koji je postavljen 2019.
S obzirom na iznimnu vrućinu, znanstvenici su zabrinuti da bi 2023. mogla biti najtoplija godina u historiji.
Mann je rekao da El Niño "dodaje dodatnu toplinu, dodatno ulje na vatru". El Niño, koji je topli fenomen u Tihom okeanu, kombinira se s klimatskom krizom "i ono što dobivate su nove rekordan nivo topline na planetarnom nivou."
Ali Mann je rekao bez klimatske krize, koja je uzrokovana sagorijevanjem fosilnih goriva, "jednostavno ne bismo vidjeli ove ekstremne događaje."
“Oni se urote. Oni se kombiniraju", rekao je Mann. “Stalno zatopljenje u kombinaciji s El Niñom; ekstremni vremenski događaji povezani s promjenjivim uvjetima mlaznog toka – sve se skupi, ako hoćete, u savršenoj oluji s posljedicama, što se prevodi u doista razorne i smrtonosne vremenske ekstreme s kojima imamo posla upravo sada.”