Savjet za stabilizaciju i pridruživanje Evropskoj uniji održaće 19.jula sastanak u Briselu, a glana tema je Bosna i Hercegovina. Ima li šanse Bosna i Hercegovina za ubrzani evropski put bit će poznato nakon ishoda sastanka bosanskohercegovačkih zvaničnika u ponedjeljak, na kojem će sve tri strane u BiH dostaviti prijedloge za deeskalaciju krize.
Do sastanka i pregovora će doći zahvaljujući inicijativi direktorice Službe za spoljne poslove Evropske unije Angeline Ajnhorst. Ona je tokom nedavne posjete poručila da Evropska unija neće tolerisati podrivanje Ustava BiH i uputila apel vlastima u BiH da rade na dijalogu i kompromisu. Ministar spoljnih poslova BiH kaže da će sve strane u ponedjeljak ponuditi deeskalaciju - sta je to prihvatljivo kako bi BiH krenula naprijed.
Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH ranije je kazao da se o svim temama može pričati.
„Da se dogovorimo da u što skorijem roku pričamo o državnoj imovini , Ustavnom sudu, poziciji stranih sudija unutar, ne o odlasku to su teme o kojima može razgovarati svaki dan. Ultimatum nemamo stvarno snage.“
Predsjednik Republike Srpske tvrdi da je za suštinsku deeskalaciju krize u BiH potrebno da bude povučena posljednja odluka Ustavnog suda BiH. Predložio je uslove za smirivanje krize u BiH ističući da je za evropski put BiH, a ne za eskalaciju sukoba.
“Nas koje optužuju za neku vrstu remećenja spremni smo da razgovaramo o tom paketu proširenja 14 plus, a ne da se mrcvarimo na tim pitanjima. Ako za druge postoji ubrzani put zašto ne bi bio i za BiH“, rekao je Milorad Dodik.
Trojka i HDZ BiH je za ubrzani ulazak u Evropsku uniju i hitno usvajanje zakona o sudovima BiH, sprečavanju sukoba interesa i o VSTS-u.
i HDZ je za ubrzani evropski put.
„Temeljem kontinuiranih napora za ubrzanje evropskog puta Bosne i Hercegovine, te uspješno provođenje reformskih procesa, HDZ BiH poziva političke aktere u Bosni i Hercegovini na potpunu posvećenost provođenju 14 ključnih prioriteta.“
Analitičari ocjenjuju za BHRT da je BiH još uvijek daleko od Evropske unije zbog ozbiljnih konflikata i institucionalne krize. U najboljem slučaju, kažu, BiH može dobiti ohrabrenje iz Brisela.
„Dugoročno ova zemlja može opstati po principu unutrašnjeg dogovaranja i došlo je vrijeme da političke elite sjednu i počnu ozbiljno da se dogovaraju kako treba da izgleda BiH u budućnosti“, rekao je Drago Vuković.
Adi Ćerimagić smatra da su OHR i Ustavni sud BiH dva važna pitanja.
„Pitanje ureda Visokog predstavnika, reforme Ustavnog suda sve je to dio eu agende. Način kako se pokušava staviti na agendu kako se postavljaju uslovi koji su kategorični ne doprinose tome da se u BiH ne pronalazi dogovor ili kompromis, a prije svega pokazuje slabost EU u BiH i regionu.“